W ramach programu prewencyjnego „Twój pojazd – Twoja własność”, 1 października 2011 roku w godz. 10.00 – 15.00 policjanci z Komisariatu Wrocław Fabryczna przeprowadzą II etap bezpłatnego znakowania samochodów marki Opel, wspólnie z pracownikami stacji obsługi pojazdów przy ul. Muchoborskiej 7.

Obecnie konstrukcja produkowanych samochodów wymusza włączenie do współpracy w powyższym przedsięwzięciu przedstawiciela autoryzowanego serwisu konkretnej marki samochodowej. Oznakowanie poduszek powietrznych, nawigacji samochodowej itd. wymaga ingerencji w konstrukcję pojazdu i demontaż podzespołów. Czynności takie może wykonywać tylko i wyłącznie wykwalifikowany pracownik serwisu technicznego przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Dlatego znakowanie wyposażenia samochodów jest przeprowadzane wspólnie z pracownikami stacji obsługi pojazdów.

Elementy pojazdu otrzymują „naklejkę rejestracyjną” identyfikującą właściciela pojazdu. Naklejka posiada numer stanowiący jednocześnie kod znakowania. Jest ona drukiem ścisłego zarachowania. Składa się z trzech części. Pierwsza z nich to część, która jest naklejana na samochód, natomiast dwie pozostałe części to jednolite numery kodu znakowania.

Po oznakowaniu jeden z nich jest przyklejany w „Dowodzie Tożsamości Pojazdu”, który zawiera przyporządkowany, indywidualny numer kodu znakowania, natomiast drugi numer jest przyklejany na deklaracji przystąpienia do programu.

Od momentu umieszczenia naklejek w wyznaczonych miejscach (samochód, dowód tożsamości pojazdu, deklaracja) dokumenty tj. „Naklejka Rejestracyjna”, „Dowód Tożsamości Pojazdu” oraz „Deklaracja przystąpienia do programu” stanowią zintegrowany komplet opatrzony przyporządkowanym indywidualnym numerem kodu znakowania. Pod tym numerem właściciel pojazdu jest wprowadzany do informatycznej bazy danych.

Znakowanie pojazdów odbywać się będzie poprzez naniesienie indywidualnego kodu tajnopisem na części wyposażenia wewnętrznego samochodu oraz „naklejki rejestracyjnej”:

• radioodtwarzaczy samochodowych,
• zmieniarek CD,
• poduszek powietrznych kierowcy i pasażera,
• oryginalnych nawigacji samochodowych montowanych przez producenta w desce rozdzielczej pojazdu,
• foteli przednich i tylnych,
• lusterka boczne
• kołpaki /felgi aluminiowe/
• inne elementy montowane niestandardowo przez producentów samochodów.

Dane pojazdu z oznakowanymi częściami wprowadzone zostają do jednolitej bazy do wykorzystania przez policjantów.

Jedyną rzeczą, którą musi zrobić właściciel pojazdu jest podpisanie deklaracji przystąpienia do programu „Twój pojazd – Twoja własność” oraz zgłoszenie do oznakowania wskazanych elementów.

W przyszłości policjanci planują znakowanie akcesoriów samochodowych również innych marek.

 

(asp. Kamil Rynkiewicz / KMP we Wrocławiu)