Zobacz niepokazywane dotąd w repertuarze filmy, które zdobywały nagrody na największych festiwalach!

Wiosna Filmów to rokrocznie jeden z najbardziej popularnych w stolicy festiwali. Jego wrocławska edycja odbywa się w Kinie Nowe Horyzonty. Najlepsze filmy, takie jak nowy tytuł Francoisa Ozona „Frantz” i mający polską premierę na ostatnich Horyzontach „Aquarius”, oglądać będzie można od 5 do 11 maja.

W programie znalazł się nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej „Mężczyzna imieniem Ove” Szweda Hannesa Holma. Film zebrał tuziny wyróżnień i entuzjastycznych recenzji na całym świecie. Tytułowy bohater to zgorzkniały staruszek, którego życie odmienia niespodziewane spotkanie z pewną młodą damą.

Wśród wyróżniających się tytułów znalazła się nowa propozycja od Francoisa Ozona (Basen, Młoda i piękna, 8 Kobiet). „Frantz” to stylowa i sugestywna mieszanka romansu i kryminału w stylu retro. Film zdobył aż 11 nominacji do Cezarów. Młoda Niemka, Anna, odwiedza miejsce spoczynku poległego na froncie narzeczonego. Ku swemu zdumieniu dziewczyna spotyka nad grobem Frantza tajemniczego mężczyznę obcego pochodzenia. Kim jest i dlaczego się tam znalazł?

„Dusza i ciało” Ildikó Enyedi to z kolei wielki wygrany ostatniego Berlinale, wyróżniony Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film. To oryginalna historia miłosna, która urzeka subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji.

Przegapić nie wypada niemieckiej komedii „Wilde Maus” Josefa Hadera, która walczyła w konkursie głównym na Berlinale. W filmie zobaczycie ucieleśnienie desperacji, którym jest Georg – zwolniony z wydawnictwa mężczyzna w średnim wieku, który nie radzi sobie też w swoim życiu prywatnym. Zobaczcie, jak zemści się na swoim pracodawcy!

Co jeszcze w programie? Na przykład zdobywca nagrody FIPRESCI na festiwalu w Wenecji, adaptacja powieści Guya de Maupassanta Historia pewnego życia”, którą sam Lew Tołstoj określił mianem najwspanialszej francuskiej powieści od czasu „Nędzników”. Do zobaczenia także wspaniały duet aktorski Catherine Frot – Catherine Deneuve w „Dwóch kobietach”. Film prezentowany był na ostatnim Berlinale. Na zamknięcie – „Aquarius” Klebera Mendonça Filho – rewelacja festiwali filmowych na całym świecie, a także ostatniego festiwalu w Cannes.

Bilety w cenie 18 i 16 zł do kupienia w kasach i na www.kinonh.pl.