Jak urządzić swoje mieszkanie? Czy musimy dużo zapłacić za stylowe meble? Jak wygląda polska branża meblarska na tle Europy i świata? Tego wszystkiego dowiemy się w nadchodzącej Nocy z Designem. Inicjatywa zrzesza gwiazdy światowego designu i czołowych polskich projektantów.

Wszystkie atrakcje będziemy mogli obejrzeć w Galerii Wnętrz Domar we Wrocławiu przy ul. Braniborskiej. Na tegorocznej jubileuszowej edycji wydarzenia pojawi się sam Alessandro Mendini, czyli powszechnie znany designer z Włoch, którego postmodernistyczne projekty zyskały tytuł kultowych. Swoją obecnością zaszczycie także Jan Puylaert z Holandii, który wyróżnił się swoimi ecopikselowymi kolekcjami. Idea przyświecająca 10. edycji to parafraza piosenki Marka Grechuty: Skąd pochodzimy? Gdzie jesteśmy? Dokąd idziemy?

Noc to nie tylko znane światowe nazwiska, ale zdolni i ambitni projektanci z naszego kraju. Zobaczymy prace młodych polskich artystów takich jak Tomasz Augustyniak, Agnieszka Bar, czy Bartek Mejor. Wśród bardziej znanych nie zabraknie Rajmunda Hałasa oraz Romana Modzelewskiego.

Nie jest to impreza poświęcona wyłącznie majętnym klientom, których stać na aranżacje warte kilkadziesiąt tysięcy złotych. Organizatorzy wzbogacili ofertę o pokazy mebli będących wynikiem kompromisu między wizją projektanta, a ekonomicznymi możliwościami producentów.

– Na terenie Domaru będzie można zobaczyć różne typy mebli, wyposażenia i materiałów wykończeniowych. Naszą kolekcję cechuje bogactwo wyboru nie tylko pod względem designu. Zakupy będzie mógł zrobić zarówno ktoś, kto posiada dużo pieniędzy, jak i ludzie młodzi, którzy szukają ciekawych rozwiązań w przystępnej cenie dla swoich nowych mieszkań – zachęca Dorota Koziara, art dyrektor 10. Nocy z Designem.

W programie Nocy zaproponowano chętnym aż 33 wystawy, a wśród nich:

  • TOP 10 by Dorota Koziara, czyli ogólny przegląd polskiego kultowego designu z perspektywy samej projektantki połączona z debatą o kondycji polskiego wzornictwa. Rozmowę poprowadzi Łukasz Radwan z telewizji TVN.
  • Linha Matrix będąca mieszanką aranżacji i form wykonanych z białej porcelany przez Bartka Mejora.
  • NIE-NOC, czyli premiera wrocławskiej projektantki Agnieszki Bar.
  • Husarska Design Studio – Jadwiga Husarska zaprezentuje nam swoją kolekcję, która połączy prostotę i funkcjonalność.
  • Panele akustyczne Groove, będące świetnym przykładem zaawansowanych technologii ujętych w estetycznej formie. Projekt Tomasza Augustyniaka.
  • Wystawa Oskara Zięty prezentująca Ploppa z okazji jego dziesięciolecia.

Nie zabraknie kolejnej edycji Marek Dolnośląskich, zobaczymy Dobry Tydzień Projektanta, szezlongi Alex projektu Atelier Mendini oraz ekspozycje Wet Design i Ecopixel, które zaprezentuje Puylaert. Dla spragnionych muzyki występy na żywo w wykonaniu międzynarodowej grupy wykonawców z zespołu Ottavo Richter z Mediolanu.

10 Noc z Designem odbędzie się w Galerii Wnętrz Domar na ul. Braniborskiej we Wrocławiu o godz. 19:00. Wydarzenie będzie trwało do północy.

 


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: materiały promocyjne, Wojciech Kosek