Czwartkowy wieczór stał pod znakiem Ceremonii Otwarcia 10 Światowych Igrzysk Sportowych. Niepowtarzalną uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in. Thomas Bach – prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Jose Perurena – prezydent International World Games Association (IWGA), Andrzej Kraśnicki – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Witold Bańka – Minister Sportu i Turystyki. Obejrzała ją także wielotysięczna widownia zgromadzona na Stadionie Wrocław.

Igrzyska otworzyło imponujące multimedialne widowisko. Na trzech scenach, pojawiło się wielu znakomitych artystów. Na początek można było usłyszeć fantastyczną uwerturę orkiestry symfonicznej pod batutą Radzimira Dębskiego, na którą złożyły się nowe aranże hiphopowych klasyków.

Można było podziwiać również przedstawioną z wielkim rozmachem opowieść o gościnnym Wrocławiu i spektakularną defiladę uczestników 10. Światowych Igrzysk Sportowych. Reprezentanci Polski jako gospodarze – zgodnie z tradycją – byli ostatnią ekipą, która zaprezentowała się kibicom i gościom na płycie Stadionu Wrocław.

Uroczystego otwarcia dokonał dokładnie o godz. 20.31 Thomas Bach – prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego wygłaszając oficjalną formułę: „Igrzyska uważam za otwarte”. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie zawodników, trenerów, sędziów – uczestników 10. Światowych Igrzysk Sportowych. W imieniu zawodniczek i zawodników ślubowanie złożyła Wrocławianka – rywalizująca w kick-boksingu – Róża Gumienna.

Na scenie pojawili się także Steve Nash z zespołem Turntable Orchestra, Kamil Bednarek, Dawid Kwiatkowski, Natalia Sikora, Igor Herbut z zespołem Lemon czy BeMy, a zespół Varius Manx z Kasią Stankiewicz wykonał po raz pierwszy oficjalną piosenkę The World Games 2017 – „Run”.

– Dzięki współpracy i wysiłkowi setek artystów udało nam się stworzyć spektakularne i niepowtarzalne widowisko, które dorównało ceremoniom otwarcia igrzysk olimpijskich. W ciągu dwóch godzin najwybitniejsi polscy muzycy, a także dziesiątki tancerzy i sportowców, zaprezentowali Polskę i Wrocław z najlepszej strony. Udało się pokazać ulotną ideę jedności i przyjaźni ponad podziałami, jaka towarzyszy zmaganiom The World Games. Bogactwo różnych brzmień muzycznych oraz autorskie utwory w połączeniu ze światowymi hitami sprawiły, że imprez była unikatowa. Reakcje widzów i gości na Stadionie były niesamowite. Mam nadzieję, że atmosfera z Ceremonii Otwarcia będzie towarzyszyła sportowcom, kibicom i mieszkańcom Wrocławia przez kolejne dni rywalizacji. – powiedział reżyser Ceremonii Otwarcia Krzysztof Materna.

Głównym producentem wydarzenia był natomiast Bartosz Bieszyński. – Zrealizowaliśmy największe wydarzenie sportowo-widowiskowe, jakie miało miejsce kiedykolwiek w Polsce. To był ponad dwuipółgodzinny show na trzech scenach z udziałem 400 artystów, którzy tańczyli, śpiewali i grali na instrumentach, który był transmitowany do ponad 120 krajów na całym świecie. Wszystko poprzedzone sześcioma miesiącami planowania, dziesiątkami prób oraz dwudziestoma dniami montażowymi z wykorzystaniem ponad 300 ton głównej konstrukcji dostarczonej kilkudziesięcioma ciężarówkami. Cieszymy się, że wszyscy tak zaangażowali się w to wydarzenie – a było to ponad 1000 osób, które dały mu tak dużo pozytywnej energii. Dziękujemy The World Games oraz miastu Wrocław za zaufanie i jesteśmy dumni, że ceremonia na najwyższym światowym poziomie zostało zrealizowana z sukcesem przez agencję Walk. – powiedział Bartosz Bieszyński.

Od piątku, 21 lipca rozpocznie się rywalizacja sportowa. Jako pierwsi zmagania zainaugurują przedstawiciele sportów lotniczych, kręglarstwa, sportów wrotkarskich, ultimate frisbee oraz wspinaczki sportowej. Początek zawodów już o godz. 8.00 na Lotnisku w Szymanowie i o 9.00 na pozostałych arenach.