Stanisław Kowalski ze Świdnicy spróbuje pobić rekord w biegu na 100 metrów podczas otwarcia Wrocławskiej Olimpiady Młodzieży. Obecny rekord świata wynosi 28 sekund i należy do Japończyka, „życiówka” Pana Stanisława to 34 sekundy. Jest o co walczyć.

stanislaw kowalski

– Najstarszy Europejczyk w historii, jakiemu udało się przebiec 100 metrów, miał w chwili zawodów 96 lat. Żadnemu 100-latkowi nie było dane podjąć wyzwania, jakie stawi przed sobą świdniczanin – Marek Plawgo, były olimpijczyk m.in. w biegach na 400 metrów.

W trakcie próby bicia rekordu, Panu Stanisławowi towarzyszyć będzie rodzina, pojawią się także przedstawiciele władz miasta i komitetu organizacyjnego The World Games, od których otrzyma pamiątkowy puchar i koszulkę honorowego ambasadora 10. Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, które w 2017 roku odbędą się we Wrocławiu.

– Do pracy całe życie chodziłem pieszo albo jeździłem 10 km rowerem. Do lekarzy nie chodzę. Robię wszystko, na co mam ochotę. Będę żył do samej śmierci. Nie popuszczę – przekonuje dziarski sportowiec.

Urodzonego w 1910 roku Pana Stanisława będzie można dopingować na stadionie lekkoatletycznym AWF przy al. Paderewskiego we Wrocławiu, w sobotę 10 maja około godz. 14.

Wrocławska Olimpiada Młodzieży, czyli zawody podczas których Pan Stanisław ma szansę przejść do światowej historii, to wydarzenie, w którym wezmą udział młodzi sportowcy ze stolicy Dolnego Śląska. Odbędą się już po raz siódmy, a rywalizacja potrwa do 22 czerwca i będzie się toczyć w 26 konkurencjach.

Autor | Radosław Sikora