W tym roku czekają nas spotkania autorskie i dyskusje w Galerii Dizajn BWA Wrocław (ul. Świdnicka 2-4), prezentacje na Starej Plebanii (plac Nankiera 17) i przegląd filmowy w Dolnośląskim Centrum Filmowym (ul. Piłsudskiego 64a).

Tegoroczny  Międzynarodowy Festiwal Opowiadania jak zawsze poświęcony jest promocji ambitnej książki, prozy często nieznanej w Polsce, za to po wielokroć nagradzanej za granicą. Oprócz popularnych w Polsce autorów takich jak Filip Springer, Magdalena Grzebałkowska, Jakub Żulczyk czy Weronika Murek, organizatorzy zaprosili w tym roku między innymi Irlandczyka Colina Barretta („Młode skóry”), laureata najważniejszej na świecie nagrody Franka O’Connora za zbiór opowiadań (25000 euro), bułgarskiego prozaika Kalina Terzijskiego, którego opowiadania ukazały się niedawno w wydawnictwie Książkowe Klimaty, szwedzką pisarkę Idę Linde („Jeśli o tobie zapomnę, stanę się kimś innym”), popularną czeską autorkę Petra Soukupovą („Zniknąć”) i gwiazdę literatury francuskojęzycznej, pochodzącego z Konga Alaina Mabanckou (m.in. „Zwierzenia jeżozwierza”, „Kielonek”), a także gości z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Kraju Basków.

Czytaniom prozy przez autorów (w językach oryginalnych) towarzyszą warsztaty twórczego pisania, wystawy, panele dyskusyjne  (z udziałem między innymi Jacka Hugo-Badera i Beaty Stasińskiej), przegląd adaptacji filmowych (w tym roku filmów z krajów Grupy Wyszehradzkiej, pokazy m.in. filmów „Alois Nebel”, „Żywy bicz”, „Krakatit”, „Duży zeszyt”). Zostaną również wręczone nagrody w konkursach na najlepsze opowiadanie („Obiecaj”) i najlepszy przekład.

Festiwal rozpocznie się w sobotę 26 września. Tego dnia w programie:
15:00 – INAUGURACJA WYSTAWY ILONY BŁAUT Galeria Szewska Pasja, ul. Szewska 27
16:00 – FILM: ALOIS NEBEL DCF (bilety – 11 zł)
19:00 – FILM: KONIEC PROBOSZCZA DCF (bilety 11 – zł)

Cały program dostępny na stronie opowiadanie.org

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania 2014-2016 jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016.