- KARTKA Z KALENDARZA - 16 LIPCA -


Zbliża się tegoroczna edycja największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych – DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL. 12. odsłona imprezy, znanej dawniej jako PLANETE+ DOC, przyniesie wiele zmian – nowa będzie nazwa i szata graficzna. Nadal jednak pozostanie on wydarzeniem, które kształtuje opinie, otwiera szerzej oczy i inspiruje do głębszej refleksji nad kondycją świata.

- REKLAMA -

12. DOCS AGAINST GRAVITY FF odbędzie się w dniach 8-17 maja 2015 w Warszawie, Wrocławiu i 20 miastach w Polsce. Przez 10 dni można będzie obejrzeć niemal 130 filmów, porozmawiać z blisko 80 twórcami z całego świata, wziąć udział w wielu interesujących debatach oraz jak zawsze bawić się na wyjątkowych imprezach muzycznych. Festiwal ma również bogaty, międzypokoleniowy program edukacyjny – Akademię Dokumentalną, która jak zwykle zaprezentuje uczniom, nauczycielom (a od tego roku również rodzicom i seniorom) wyjątkowe, dostosowane do wieku filmy połączone z warsztatami i spotkaniami, pokazujące mniej popularne punkty widzenia, kształtujące umiejętność interpretowania świata i rozwijające świadomość obywatelską.

Podczas poprzednich edycji festiwalu odbyły się światowe premiery polskich filmów nominowanych później do Oscara – „Królik po berlińsku” Bartka Konopki i „Joanna” Anety Kopacz. Już w 2008 roku, po 5. edycji festiwalu otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla najważniejszego międzynarodowego wydarzenia filmowego w Polsce. Festiwal jest trzecim w Europie pod względem popularności- odwiedziło go w 2014 roku ponad 45 000 widzów, a w ramach pionierskich działań na rzecz inkluzywności i zwiększania dostępu do kultury co roku do lokalizacji w całym kraju dołączają nowe.

Równoległa do warszawskiej edycja Festiwalu we Wrocławiu odbywać się będzie w Dolnośląskim Centrum Filmowym już po raz czwarty. W programie tegorocznej odsłony znajdą się m.in. najważniejsze filmy poświęcone wolności słowa, inwigilacji w sieci, creative commons, haktywizmowi i dostępowi do informacji – m.in. nagrodzony Oscarem głośny „Citizenfour” Laury Poitras o Edwardzie Snowdenie, „Profil: Amina”, „Killswitch” czy „Aaron Swartz: Sieć jest nasza”. Filmem otwarcia jest niezwykła „Wizyta” Michaela Madsena, która stawia pytania o to czy jesteśmy gotowi na spotkanie z obcymi istotami, czy mają one w naszym świecie takie same prawa, jak my sami.

*

DocsAG Wrocław_plakat