Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu 12 listopada Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Poniedziałek ten będzie więc zarówno dniem wolnym od pracy, jak i od handlu. Ustawa została podpisana już przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Pierwotna wersja ustawy została uchwalona przez Sejm 24 października. Dzień wcześniej projekt został złożony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy argumentowali go faktem, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę. Następnie ustawa trafiła do Senatu, który zaproponował do niej trzy poprawki – skreślenie preambuły ustawy, usunięcie sformułowania, iż dzień 12 listopada 2018 r. jest „uroczystym Świętem Narodowym”, proponując w to miejsce zapis, że dzień ten jest „Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”. Ostatnia, najbardziej kontrowersyjna, poprawka Senatu dotyczyła skreślenia artykułu 3. ustawy, zgodnie z którym 12 listopada mają nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta w placówkach takich jak m.in. sklepy, hurtownie, czy domy towarowe. Ostatecznie posłowie przegłosowali ustawę z uwzględnieniem wszystkich trzech poprawek. Jak poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, Andrzej Duda podpisał już ustawę o ustanowieniu 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy.

Zgodnie z ustawą, w poniedziałek 12 listopada sklepy powinny pozostać zamknięte. Jednak pojawiają się głosy dotyczące regulacji, według których ograniczenia handlu mogą występować tylko w konkretnych przypadkach, wymienionych w ustawie o dniach wolnych. W ustawie tej natomiast nie ma wzmianki o 12 listopada. Tego dnia jednak na pewno do pracy pójdą służby mundurowe, pracownicy transportu publicznego, lekarze oraz pielęgniarki.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: