Produkowała prąd, który był rozprowadzany w promieniu 1,2 km. Inwestycja firmy Siemens & Halske sprawiła, że Wrocław po raz pierwszy mógł cieszyć się światłem na masową skalę.

Elektrownię uruchomiono 30 czerwca 1891 roku. Powstała na skrzyżowaniu ulic Menniczej oraz Wierzbowej. Wyposażona była w trzy poziome maszyny parowe o mocy po 250 KM (koni mechanicznych), które napędzały po dwie prądnice prądu stałego o mocy po 81 kW (kilowatów). Warto dodać, że współcześnie jedna lodówka potrafi zużyć ponad 3 kW w ciągu jednego dnia!

Pojemność zainstalowanej baterii akumulatorów 1010 Ah. Wytwarzany prąd miał napięcie 110V i był rozprowadzany siecią kablową trójprzewodową o długości 34 km (co wystarczyło na zaopatrzenie w prąd ponad kilometrowego obszaru).

Już w 1895 roku moc elektrowni zwiększono do 1456 kW. Kilkanaście lat później, bo w 1909 roku obiekt unieruchomiono z powodu braku możliwości rozbudowy i przekształcono w stację przetwarzającą prąd trójfazowy w prąd stały.

Niegdyś na zbiegu Menniczej i Wierzbowej, w miejscu dawnej elektrowni znajdował się Oddział Maszyn i Urządzeń firmy EnergiaPro, a sam budynek był mocno zaniedbany. Obiekt został jednak odnowiony i obecnie mieszczą się tam biura  „Tauron Polska Energia S.A.” wraz z punktem obsługi klienta.

 


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: fotopolska.eu