,,Młodzi Demokraci” Koło Wrocław zaprasza na obchody 31-szej rocznicy ogłoszenia stanu wojennego. Uroczystość rozpocznie się w nocy z 12-go na 13-go grudniao północy na placu Solnym we Wrocławiu, gdzie razem z Radnymi Miasta Wrocławia planowane jest wspólne zapalenie zniczy. 

Radni, którzy potwierdzili swoją obecność to Bohdan Aniszczyk, Wojciech Błoński, Sebastian Lorenc, Agata Gwadera-Urlep, Jerzy Michalak i Łukasz Wyszkowski.

fot. DW

Punktualnie o północy 13 grudnia Młodzi Demokraci w największych miastach Polski ułożą ze zniczy napisy „13 XII PAMIĘTAMY”. W ten sposób organizacja upamiętni 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Wtedyto po raz ostatni na polskie ulice wyjechały czołgi, a przywódcy opozycyjnej „Solidarności” z Lechem Wałęsą na czele zostali internowani. Wydarzenia te zostały uzasadnione zagrożeniem interwencją ze strony ZSRR, która miała doprowadzić także do wojny domowej w samej Polsce. W sumie w okresie od 13.12.1981 do 31.12.1982 skutkiem działań służb bezpieczeństwa zginęło około 100 osób, a 10 tysięcy zostało aresztowanych. Prawdziwe motywy działania ówczesnych władz z generałem Jaruzelskim na czele do dziś budzą skrajne emocje. Bez względu jednak na te podziały w dzień kolejnej rocznicy będziemy się jednoczyć wokół pamięci o ofiarach komunistycznych zbrodni.

(Aleksandra Szkodzińska)