Hotel Europejski, z racji swojej historii i położenia znajduje się na jednym z najważniejszych traktów w historii Wrocławia. Ten najstarszy działający w stolicy Dolnego Śląska hotel wpisuje się w rewitalizację ulicy Piłsudskiego, od Teatru Capitol po Dworzec Główny PKP. Z okazji święta – 22 czerwca odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 12. Z tej okazji mowę jubileuszową wygłosi Beata Maciejewska, znana jako miłośniczka Wrocławia, która pięknie potrafi opowiadać o jego historii. Z okazji święta od godz. 10 trasą specjalną będzie jeździł zabytkowy tramwaj „Jaś i Małgosia” z Orkiestrą Dixielandową.

Hotel Europejski,  znany przed wojną jako Hotel Hohenzollern – Hof (do 1945 r.), wybudowany został w latach 1876-1877 przez firmę „Nawroth i s-ka” wg projektu majstra budowlanego Pollacka. Pierwotnie składał się z jednego narożnego budynku.  W 1907 r. do hotelu przyłączono sąsiedni dom mieszkalny usytuowany przy ul. Stawowej 18/20. Przeprowadzony w 1910 r. remont doprowadził do scalenia wnętrz i nadania obu nieruchomościom jednolitej fasady zawierającej elementy klasycystyczno-barokowe. Od strony ówczesnej Gartenstrasse (dzisiejsza ul. Piłsudskiego) znajdowało się wejście do hotelu, a pozostała część przyziemia zajęta była przez sklep z wyrobami ze srebra i złota prowadzony przez Otto Stammwitza.

Po wojnie, którą przetrwał z niewielkimi uszkodzeniami, dosyć szybko zaczął przyjmować gości pod nazwą „Europejski”. Przeprowadzone wówczas modernizacje doprowadziły do likwidacji wejścia głównego od strony ówczesnej ulicy Świerczewskiego (dawnej Gartenstrasse) i przesunięcia go do nowopowstałego podcienia. Do końca lat 90-tych XX w. hotel był własnością firmy Odra Tourist. Obecnie hotelem Europejskim oraz sąsiadującymi hotelami Piast i Polonia zarządza firma Cohm Sp. z o.o.

Hotel Europejski to miejsce zamieszkania wielu znanych aktorów, muzyków, sportowców i ważnych osobistości . Mieszkali tu m.in aktorzy i ekipa realizacyjna Czterech Pancernych, a w roku 1992 gościł prezydenta Czech Vaclav Havel.