W ramach Międzynarodowego Dnia Animacji Galeria Entropia organizuje cykl pokazów poświęcony najlepszym animacją z całego świata. Nie zabraknie także wrocławskiego akcentu, podczas MDA zostaną zaprezentowane prace studentów wrocławskiej ASP.

W dniach 25 27 października Galeria Entropia pokaże topowe animacje z całego świata z trzech zestawach przygotowanych przez ASIFA International oraz Festiwal ITFS w Stuttgarcie (laureaci konkursu międzynarodowego). Interesującym elementem wydarzenia będą z pewnością pokazy nowych prac wrocławskich studentów Akademii Sztuk Pięknych. Natomiast dla najmłodszych uczestników organizatorzy przygotowali seanse międzynarodowych obrazów nagrodzonych w konkursie filmów dla dzieci na Festiwalu w Stuttgarcie.

Dnia 28 października na całym świecie miłośnicy animacji obchodzą Międzynarodowy Dzień Animacji – największe niekomercyjne święto filmu animowanego. Równo 125 lat temu dokładnie 28 października 1892 roku w Paryskim Grevin Museum miał miejsce pierwszy publiczny pokaz Théâtre optique autorstwa Émile’a Reynauda. Dlatego właśnie w tym tak ważnym dniu co roku odbywają się pokazy, seminaria oraz wykłady poświęcone zagadnieniom związanym z animacją.

Za światową koordynację święta odpowiada ASIFAMiędzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (Association Internationale du Film d’Animation). W Polsce jest to grupa ASIFA Polska, która wraz z wrocławską Galerią Entropia zapraszają na wspólną zabawę w ramach Międzynarodowego Dnia Animacji.

Wstęp wolny 

Galeria ENTROPIA
ul.Rzeźnicza 4, Wrocław
galeria czynna:
pon-pt godz.13.00-19.00


Program MDA:

25.10.2017
godz.17.00

Zestaw filmowy dla dzieci
ITF Stuttgart / Festival of Animated Film, Stuttgart

BEST OF TRICKS FOR KIDS

Zestaw filmów animowanych dla dzieci nagrodzonych na ITFS w 2017 roku zawiera najświeższe produkcje filmowe (rocznik 2016) z wielu krajów: Francji, Niemiec, Norwegii, Rosji, USA, Belgii. Jest to wielobarwny zestaw pełnych polotu, wyobraźni i jednocześnie uniwersalnych historyjek. Wszystkie filmy nie mają dialogów i są przystępne dla dzieci w wieku lat 4 i powyżej. A także dla dorosłych…

godz. 18.00

O kilku japońskich artystach animacji z autopsji
– spotkanie z Agą Jarząb i Maćkiem Bączykiem

We wrześniu Aga i Maciek spędzili niemal trzy tygodnie w Kraju Kwitnącej Wiśni w ramach projektu „Double Line”- cyklu wydarzeń artystycznych odbywających się we Wrocławiu i w Tokio. Spotkali tam wielu interesujących artystów, a kilku z nich przedstawią w Entropii ilustrując opowieść fragmentami filmów. Będą to:

Michael J. Lyons – Profesor Ritsumeikan University w Kyoto, brytyjczyk z pochodzenia, od wielu lat mieszkający w Japonii. Autor wielu naukowych publikacji m.in. dotyczących psychologicznej percepcji japońskich ogrodów zen. Od kilku lat zajmuje się eksperymentalnym filmem animowanym.

Koji Yamamura – reżyser, scenarzysta i realizator filmów anime, twórca autorskich filmów animowanych, wielokrotnie nagradzanych na najważniejszych światowych festiwalach. W Tokio prowadzi mały, ale świetnie zaopatrzony sklep z wydawnictwami filmowymi „Praxinoscope” oraz mini kino, gdzie wyświetla animacje z całego świata.

Atsushi Wada – autor surrealistycznych animowanych etiud, które trudno opisać, trzeba je zobaczyć.

Sunamoto Matuo – prowadzi najbardziej szaloną galerię w Kyoto „Kaos no ma” – Dom Chaosu.

KinoManual (Aga Jarząb, Maciek Bączyk) to mała, niezależna manufaktura audio-wizualna, skupiona na eksperymentowaniu z ruchomym obrazem i dźwiękiem. Eksplorujemy głównie analogowe techniki poklatkowe: animacja rysunkowa, wycinanka, non camera. Lubimy kontakt tworzywem, którego używamy. KinoManual to filmy i obiekty, które chcą korespondować z bogatą tradycją ruchomych obrazów, sztuki kinetycznej i kina eksperymentalnego.

26.10.2017
godz.17.00

Zestaw filmów studenckich i dyplomowych z Pracowni Działań Intermedialnych Katedry Sztuki Mediów wrocławskiej ASP

Gabriela Gorączko_Animal-Planet
Ernest Grzeszczakowski_awangardowy set
Małgosia Janas_Wybacz, tytułu nie będzie
Oktawian Jurczykowski_Kamień Filozoficzny_papier
Agata Klama_Ruch to życie
Tomasz Krawczyk_Obsesja ciała
Reimi Nakai_Kusouzu
Sylvia Roman, Tomasz Krawczyk_ekspresja rytmów
Kinga Rybak_abstrakcja
Krystyna Slivka_Citylights #2 #3
Magda Smoleń_MIASTO
Anna Szalwa_Iskiereczka
Hanna Tsvirbut_animacja abstrakcyjna
Bartek Walisko_newton
Karolina Wiśniewska_DOM_HOTEL
Maria Zwolinska_ekspresja

filmy dyplomowe:

Magdalena Chuchro_Azyl
Julia Nędzyńska_I am happy
Sabina Sznura_Pułapka miniaturowego świata
Kamil Wójcik_6 lat później
Maciej Żuk_Tłok

godz.18.00

Program międzynarodowy
ITF Stuttgart / Festival of Animated Film, Stuttgart

Istniejący od 1982 roku Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ITFS w Stuttgarcie jest od lat wiodącym wydarzeniem filmowym w Niemczech i jednocześnie jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie animacji obejmując spektrum światowej produkcji animacji we wszelkich jej odmianach i obszarach – od gier i filmowych efektów wizualnych po architekturę, sztukę, design i widowisko rozrywkowe.

BEST OF INTERNATIONAL COMPETITION

Program zestawu obejmuje najświeższe animacje (rocznik 2016) nagrodzone w konkursie międzynarodowym filmy z Czech, Danii, Holandii, Portugalii, Niemiec, Francji, Rosji, Wielkiej Brytanii, Libanu i Polski. W tym roku palmę zwycięstwa i Grand Prix festiwalu w Stuttgarcie otrzymał film znakomitej polskiej artystki Marty Pajek „FIGURY NIEMOŻLIWE I INNE HISTORIE II”. Warto w tym miejscu przypomnieć, że kilka lat temu Marta stworzyła w Entropii wspaniałą wystawę rysując bezpośrednio na ścianach Galerii. Było to swoiste rozszerzenie środowiska dla jej wcześniejszego filmu „Snępowina” i przykład „expanded cinema” http://www.entropia.art.pl/view_news.php?id=188

27.10.2017
godz.18.00

Międzynarodowy zestaw filmów animowanych z całego świata przygotowany przez ASIFA International


Autor: Patryk Wolny