8 kwietnia w Kinie Nowe Horyzonty rozpocznie się 16. Tydzień Kina Hiszpańskiego. To okazja do zapoznania się z często bardzo dobrymi filmami, których nie mamy okazji widywać na co dzień.

Uważam, że gdyby zapytać przeciętnego miłośnika kina rozrywkowego o filmy, które kojarzą mu się z Hiszpanią, mogłyby paść w pierwszej kolejności tytuły horrorów. Pierwsze, co mi osobiście przychodzi do głowy, to Labirynt Fauna Guillermo del Toro czy Dziewiąte wrota Romana Polańskiego, jednak nie są to firmy czysto hiszpańskie, a zwyczajnie amerykańskie koprodukcje. Dalej na myśl przychodzą filmy pokroju znakomitego, w swoim gatunku, [Rec], czy równie dobrego Sierocińca. Niestety to niewiele i raczej niezbyt chlubnie, biorąc pod uwagę, że kino hiszpańskie ma znacznie więcej do zaoferowania.

Przekonać się o tym będzie można już od 8 kwietnia, kiedy to w Kinie Nowe Horyzonty wystartuje Tydzień Kina Hiszpańskiego, podczas którego widzowie będą mieli możliwość zapoznania się z dwunastoma, niezwykłymi na swój sposób, obrazami. KNH po raz kolejny daje możliwość zobaczenia filmów wcześniej nieosiągalnych dla polskiego widza. Warto korzystać, bo można się bardzo miło zaskoczyć.

Przegląd rozpocznie się filmem Teraz albo nigdy Marii Ripoll, lekkostrawną komedią o perypetiach głównego bohatera i jego rodziny podczas podróży do Anglii, gdzie ma odbyć się jego własny ślub. Brzmi jak dobrze znany Kac Vegas, może nawet kojarzyć się z rodzimym Kac Wawa, choć tutaj raczej nie mamy się czym chwalić. Śmiech to zdrowie, więc śmiać się warto, a przy okazji można dowiedzieć się, czy podróż życia głównego bohatera będzie obfitować w równie emocjonujące wydarzenia, co noc kawalerska chłopaków ze wspomnianego Las Vegas.

Na ostatnie dwa dni organizatorzy zaproponowali mocne kino akcji, i tak 13 kwietnia wyświetlony zostanie Sławetny: Agent sekretny Javiera Ruiz Caldera opowiadający o chłopaku, który odkrywszy, że jego ojciec jest tajnym agentem, postanawia ruszyć razem z nim w akcję przeciwko groźnemu przestępcy. Natomiast ostatnim filmem w ramach pokazu jest trzymający w napięciu thriller Nieznany Daniego de la Tore .

Nie są to oczywiście jedyne filmy wyświetlane w ramach przeglądu kina hiszpańskiego, a każdy z zaproponowanej dwunastki zasługuję na uwagę i bliższe poznanie. Organizatorzy zapewniają, że to najgłośniejsze hiszpańskie produkcje ubiegłego sezonu. Nie śmiem wątpić, zapewne tak jest, jednak uczciwie należy brać pod uwagę, że poziom może być nieco nierówny.

Mimo wszystko warto zaryzykować, bo przecież oprócz śmiechu i wybuchów, które dobrze znamy, kino europejskie to także kultura i tradycja. Magia miejsc, uwiecznionych na taśmach filmowych. Oglądając wspomniane produkcje mamy niepowtarzalną szansę nauczyć się wiele o kinie danego kraju.

Dlatego często przesiąknięci Hollywood nie dostrzegamy lub też po prostu obawiamy się kina europejskiego, nawet dobrze się z nim wpierw nie zapoznawszy. W tym roku Nowe Horyzonty ponownie dają widzom możliwość obcowania z dziełami filmowymi twórców ze Starego Kontynentu, warto więc korzystać z takich okazji, kolejne mogą się już nie powtórzyć.

Pełna lista filmów wyświetlanych w ramach 16. Tygodnia Kina Hiszpańskiego dostępna jest na stronie www.kinonh.pl. Bilety do nabycia w cenie 18 i 16 zł w kasach i na stronie kina.

Autor | Patryk Wolny