Kino Nowe Horyzonty zaprasza na pokazy w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego. Warto bliżej przyjrzeć się kinu naszego zachodniego sąsiada, poznać je, zrozumieć zachodzące w nim zjawiska – wejść w dyskusję na temat tego co ważne, zagadnień, które nas dzielą i łączą, nie tylko w sferze obrazu.

W dniach od 6 do 12 listopada w Kinie Nowe Horzyonty zostanie zaprezentowanych wiele docenionych filmów zza naszej zachodniej granicy. Jednym z ważniejszych obrazów z pewnością jest „Powrót do Montauk”, nowy film Volkera Schlondörffa, autora „Blaszanego bębenka”. Nie zabraknie także produkcji wschodzących gwiazd do których z pewnością zalicza się Adrian Goignger. Twórca „Najleszego ze światów” został nagrodzony na tegorocznym Berlinale Kompasem – Nagrodą Sekcji Perspektyw Kina Niemieckiego.

W ramach przeglądu zostaną poruszone trudne tematy dotyczące kwestii uchodźców. Simon Verhoeven z odpowiednim wyczuciem w inteligentny sposób połączył tragedię imigrantów z komedią. „Witamy u Hartmanów”, filmie otwarcia, poznajemy historię pewnego Nigeryjczyka, który spotyka się z różnymi obliczami niemieckiej gościnności. W filmie reżyser bawi się stereotypami, które towarzyszą nam przy spotkaniu z obcością – śmieje się z fobii i wytyka palcem zachowanie rodaków. U naszych zachodnich sąsiadów film odniósł niemały sukces: w zaledwie 10 dni do kin wybrał się prawie okrągły milion widzów.

Valeska Grisebach w swoim obrazie „Western” (film zamknięcia) stara się udowodnić, że rozmowa jest konieczna i możliwa nawet pomimo dzielących nas ograniczeń językowych. Opowiada on o niemieckich robotnikach na granicy bułgarsko-greckiej, odpowiadających za budowę nowej elektrowni. Kłopoty techniczne oraz niezrozumienie na tle kulturowym to jedynie nieliczne wyzwania z którymi muszą zmierzyć się jego postaci. Film zachwycił widzów tegorocznego MFF T-Mobile Nowe Horyzonty zdobywając Grand Prix i Nagrodę FIPRESCI.

Powyższe obrazy to jedynie część propozycji, jaką przygotowały dla swoich widzów Nowe Horyzonty. Przez cały nadchodzący tydzień będziemy mieli okazję poznać niemcy z perspektywy ich kina – strony od której mogliśmy ich wcześniej nie postrzegać. Na ekranie pojawi się wiele ważnych tematów, często kontrowersyjnych także i dla nas.

Za organizację Tygodnia Filmu Niemieckiego odpowiedzialni są Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, Dom Norymberski w Krakowie, Instytuty Goethego w Warszawie i Krakowie i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.
Bilety można nabyć w cenie 17 zł.


6 listopada, poniedziałek, godz. 19.00
„Witamy u Hartmanów”
reż. Simon Verhoeven

7 listopada, wtorek, godz. 19.00
„Beuys”
reż. Andres Veiel 
Prelekcję przed filmem poprowadzi Paweł Jarodzki – artysta sztuk wizualnych, współtwórca grupy Luxus, profesor ASP we Wrocławiu, kurator BWA Wrocław.

8 listopada, środa, godz. 19.00
„Kaminski i ja”
reż. Wolfgang Becker

9 listopada, czwartek, godz. 19.00
„Tangerine Dream. Rewolucja dźwięku”
reż. Margarete Kreuzer
Prelekcję przed filmem poprowadzi Daniel Brożek – krytyk muzyczny, artysta i badacz związany z Pracownią Badań Pejzażu Dźwiękowego UWr, kurator Sceny Dźwiękowej Przeglądu Sztuki Survival.

10 listopada, piątek, godz. 19.00
„Najlepszy ze światów”
reż. Adrian Goiginger

11 listopada, sobota, godz. 19.00
„Powrót do Montauk”
reż. Volker Schlöndorff

12 listopada, niedziela, godz. 19.00
„Western”
reż. Valeska Grisebach / Niemcy, Bułgaria, Austria 2017 / 120’


Autor: Patryk Wolny