Poznaliśmy oficjalny tytuł pierwszego polskojęzycznego serialu oryginalnego od Netflixa: „1983”. Za reżyserię odpowiadają Agnieszka Holland i Kasia Adamik oraz Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska. Premiera pierwszego sezonu planowana jest na rok 2018.

Szczerze powiedziawszy nie mogę się już doczekać premiery. Netflix przyzwyczaił nas do produkcji na wysokim, jeśli nie bardzo wysokim poziomie i to nie tylko w przypadku seriali powstających w Stanach Zjednoczonych. Dobrym przykładem może być „Dark”, niemiecki thriller, który zyskał sporą popularność na świecie i bardzo dobre oceny.

Mocny thriller

Rok 1983 wskutek ataku terrorystycznego legną w gruzach polskie nadzieje na wyzwolenie: Związek Radziecki przetrwał, a żelazna kurtyna wraz z nim. Dwadzieścia lat później wciąż trwa zimna wojna, dwójka bohaterów: Robert Więckiewicz, w roli skompromitowanego oficera śledczego oraz Maciej Musiał pełen szczytnych ideałów studenta prawa trafią na spisek, który doprowadził do obecnej sytuacji w kraju pozwalając utrzymać represyjne państwo policyjne w Polsce.

Rok 2003 po dwóch dekadach względnego pokoju, przywódcy reżimu wcielają w życie plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Intryga wpłynie nie tylko na losy Polski i jej obywateli, ale także na cały świat. Spisek odkryty przez bohaterów może doprowadzić do rewolucji, jednak rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować go w tajemnicy.

Słów kilka o twórcach

Na ekranie zaraz obok Więckiewicza i Musiała zobaczymy: Michalinę Olszańskę, Andrzeja Chyrę, Zofię Wichłacz, Mirosława Zbrojewicza, Ewę Błaszczyk, Wojciecha Kalarusa, Edytę Olszówkę oraz Agnieszkę Żulewską. Za zdjęcia odpowiedzialni są Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak, natomiast scenografią zajmuje się Anna Anosowicz, a kostiumami Katarzyna Lewińska.

Zdjęcia do „1983” wystartowały w styczniu tego roku w Warszawie. Ekipa filmowa odwiedzi jeszcze m.in.: Wrocław oraz Lublin.

Zapowiada się intrygująco, pozostaje zatem wyczekiwać premiery.


Autor: Patryk Wolny