Europejska Akademia Filmowa wytypowała właśnie do swojej nagrody filmy dokumentalne.Wśród tytułów znalazł się „21 x New York” Piotra Stasika.

 

Europejskie Nagrody Filmowe są najważniejszymi wyróżnieniami na starym kontynencie, odpowiednikami amerykańskiego Oscara, przyznawanymi przez członków Europejskiej Akademii Filmowej. Co drugi rok (w lata nieparzyste) nagrody są wręczane w Berlinie, gdzie Akademia ma swoją siedzibę. W latach parzystych ceremonie wręczenia nagród odbywają się w innych miastach europejskich – w tym roku we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury.

Nagrody zostały przyznane po raz pierwszy w 1988 roku, a statuetkę dla najlepszego filmu roku otrzymał wtedy Krzysztof Kieślowski za Krótki film o zabijaniu. W kolejnych latach wśród laureatów znaleźli się m.in. Roman Polański, Lars von Trier, Pedro Almodóvar, czy Michael Haneke.

Przegląd w Kinie Nowe Horyzonty rozpocznie się 6 września i obejmuje 28 filmów nagrodzonych główną Europejską Nagrodą Filmową oraz wybór tytułów nominowanych w 2016 roku. Pełny program na stronie kina. Bilety w cenie 10 zł.