Zwycięstwem Kenijczyka Vincentego Kipchirchira zakończył się niedzielny maraton wrocławski. Kolejne miejsca na podium zajęli Ukrainiec Anatolij Orzechowski i Kenijczyk Boniface Wambua Nduva. – Za rok czeka nas jubileusz – już teraz zaprasza Waldemar Biskup, dyrektor maratonu.

W tym roku maraton wygrał Kenijczyk Vincent Kipchirchir / fot. organizatora

Pogoda dopisała… ale nad jezioro, a niekoniecznie dla biegów długodystansowych. Było zbyt ciepło i bezwietrznie, co spowodowało, że wielu biegnących wręcz słabło na trasie. Zbyt wysoka temperatura przeszkodziła też  pobiciu rekordu. Kipchirchir dotarł na metę w czasie 2:20.20. Ubiegłoroczny zwycięzca Kenijczyk Sammy Limo zasłabł na ostatnich metrach. Linię mety pomogli mu przekroczyć ratownicy, więc biegacz został zdyskwalifikowany. Bieg ukończyło 2773 zawodników spośród blisko 4000 zgłoszonych.

W czasie 5:13.12 linię mety minął dziennikarz „Polski – Gazety Wrocławskiej” Jacek Antczak. – To moje 42 kilometry na 42 urodziny – mówi Antczak, który urodziny… obchodzi dzień po maratonie. – Fajne uczucie. Choć nie bardzo pamiętam jakie, bo ostatnich 16 km nie kojarzę, ale mam medal, to znaczy, że Zostałem Maratończykiem – podsumował na fejsbuku Antczak, który w tym roku uczestniczył w programie „I Ty możesz zostać maratończykiem”. Między innymi dzięki temu programowi liczba uczestników z roku na rok rośnie.

– Imprezą towarzyszącą była Kaps Mila Olimpijska, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Rośnie moda na bieganie. To cieszy – śmiał się Marek Karaś, prezes Stowarzyszenia Maraton.

Od Mili Olimpijskiej swoją przygodę z naszym maratonem rozpoczęła radna PO – Renata Granowska. W ubiegłym roku była uczestniczą programu „I Ty możesz zostać maratończykiem” i przebiegła maraton. W tym wzięła udział w charytatywnej Sztafecie Nadziei, gdzie pobiegała w jednej drużynie m.in. z prof. Alicją Chybicką, Marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną, Europosłem Piotrem Borysem,  Wiceminister Lillą Jaroń, Posłanką Ewą Wolak, Radnymi Miejskimi Rafałem Czepilem i Wojciechem Błońskim, Marszałkiem Województwa Rafałem Jurkowlańcem, Wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego Markiem Łapińskim, Wiceprezydentem Wrocławia Jarosławem Obremskim, Redaktorem Naczelnym „Słowa Sportowego” Andrzejem Szumskim, olimpijczykiem Pawłem Rańdą  czy Profesorami AWF Kazimierzem Witkowski i Pawłem Krawczykiem.

 

Na Allegro ruszyła też licytacja darów… Linki do aukcji znajdziesz tutaj

 

NAJLEPSI 29. HASCO-LEK WROCŁAW-MARATON


Mężczyźni

1. Vincent Kipchirchir (Kenia) 2:20.20
2. Anatolij Orzechowski (Ukraina) 2:22.18
3. Bonifacy Wambua Nduva (Kenia) 2:22.26
4. Mike Cheruiyot (Kenia) 2:22.53
5. Przemysław Rojewski (Wakos Luzino) 2:31.44
6. Tomasz Sobczyk (LUKS Żórawina) 2:35.49

Kobiety:
1. Emily Perpetua Chepkorir (Kenia) 2:44.55
2. Halina Karnacewicz (Białoruś) 2:57.08
3. Agnieszka Kuzyk (Raciszyn) 3:02.06

 

(Daniel E. Groszewski)