35. Przegląd Piosenki Aktorskiej rozpocznie się dzisiaj o godz. 19 wystawieniem tekstu Elfriede Jelinek w reż. Mai Kleczewskiej, z udziałem aktorów Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Katarzyny Nosowskiej. W sprzedaży pojawiła się nowa pula biletów na to przedstawienie. Kosztują 50-70 zł.

Dostępne miejsca można zobaczyć tutaj

 

*

O SZTUCE

 

Teatr IMKA Tomasza Karolaka z Warszawy, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy i Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu wraz z Mają Kleczewską oraz Łukaszem Chotkowskim przygotowują spektakl w oparciu o najnowszy tekst noblistki Elfriede Jelinek Cienie. Eurydyka mówi:

Prapremiera uświetni rozpoczęcie 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Kolejne spektakle będzie można zobaczyć 26 i 27 marca w Teatrze Polskim w Bydgoszczy oraz od 3 do 6 czerwca w Teatrze IMKA.

Elfriede Jelinek
Cienie. Eurydyka mówi:

Schatten (Eurydike sagt)
tłumaczenie: Karolina Bikont

reżyseria: Maja Kleczewska
scenariusz sceniczny: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski
dramaturgia: Łukasz Chotkowski
scenografia i światła: Katarzyna Borkowska
kostiumy: Konrad Parol
muzyka: Paweł Krawczyk
teksty piosenek: Katarzyna Nosowska/Elfriede Jelinek

występują: Katarzyna Nosowska, Karolina Adamczyk, Michał Czachor, Joanna Drozda, Aleksandra Pisula, Maciej Pesta, Piotr Stramowski, Małgorzata Witkowska i Julia Wyszyńska, głos Elfriede Jelinek

— Jelinek dekonstruuje mit o Orfeuszu i Eurydyce jako bezwolnie kochającej kobiecie — powiedziała Maja Kleczewska. — Miłość Orfeusza jest próżnością, wobec świata ma się on za kanonizowaną gwiazdę pop, wobec żony – za zbawiciela. Swoim śpiewem, którym doprowadza do omdleń nastoletnie fanki, pragnie dokonać niemożliwego: wskrzesić Eurydykę.

— To ma być wielkie wydarzenie — powiedział Łukasz Chotkowski, dramaturg. — Show na miarę naszych czasów, gdzie każda emocja, sztuka jest szybkim towarem. W micie nikt Eurydyki nie pyta, czy chce ożyć. U Jelinek może wyrazić swoją wolę: powiedzieć nie. Spektakl będzie fuzją muzyki i teatru. Elfriede Jelinek na naszą prośbę nagrała fragmenty swojego tekstu, które zostaną wykorzystane w spektaklu.

Nowy spektakl Mai Kleczewskiej, jednej z najważniejszej postaci polskiego teatru, reżyserki m. in. „Podróży zimowej” i „Burzy”, współtworzyć będzie Katarzyna Nosowska, jedna z czołowych postać polskiej sceny muzycznej, wokalistka grupy Hey i twórczyni autorskich płyt. Katarzyna Nosowska, którą publiczność będzie mogła podziwiać na żywo, specjalnie z myślą o spektaklu napisze kilka piosenek inspirowanych tekstem Jelinek. Będę budować dramaturgię, otwierając kolejne części przedstawienia. Muzykę skomponuje Paweł Krawczyk, lider Hey.

— To dla mnie nowe, ciekawe wyzwanie. A ja lubię wyzwania! —  powiedziała Katarzyna Nosowska. —  Cenię twórczość Jelinek i Kleczewskiej i cenię Pawła Krawczyka, który jest odpowiedzialny  za muzykę. Postaramy się, żeby nie było to banalne. Zapraszam!

Prawa autorskie do sztuki Elfriede Jelinek Cienie. Eurydyka mówi: reprezentuje w Polsce Agencja Dramatu i Teatru ADiT

Partner projektu: Austriackie Forum Kultury

Współpraca: Kayax

Producent PPA: Ilona Prasał

PLAKAT: HOMEWORK

cienieplakathomework