Do rozpoczęcia 38. Przeglądu Piosenki Aktorskiej zostało dwa dni. Podczas festiwalu można będzie zobaczyć kilkanaście koncertów i tyleż spektakli.  Wciąż dostępne są bilety na koncert – Jeena Jeena. Mathias Duplessy & Mukhtiyar Ali czy spektakl „Kochanie, zabiłam nasze koty” w reżyserii Ceziego Studiaka. 

Podczas tegorocznej edycji na wrocławskich scenach gościć będą znakomici, aczkolwiek nieznani w Polsce artyści piosenki. Swoim stylem dopasowują do wizji dyrektora artystycznego PPA.

–  Mam szansę zaprezentować ludzi, którzy rzeczywiście mają coś do powiedzenia i są kompatybilni z estetyką naszego festiwalu – mówi dyrektor artystyczny PPA, Cezi Studniak. –  W tym roku chociażby Mathias Duplessy z Mukhatiyarem Ali, francuska grupa z projektem Meme, czy Steve Smyth z Australii. To są ludzie, których wynalazłem gdzieś tam w internecie i z podpowiedzi znajomych, a są niezwykłymi, absolutnie topowymi w sensie jakości, przekazu, ciekawych tekstów i rozwiązań muzycznych, artystami. I o dziwo, jeszcze  pojedyncze bilety na ich koncert się znajdą – dodaje Studniak.

W Nurcie OFF zobaczymy sześć spektakli o różnorodnej tematyce i formie. Coraz częściej w tym konkursie swoje projekty prezentują „teatralni wyjadacze”. Między innymi zespół  Karbido, który ze spektaklem „Stolik” sprzed kilku sezonów zjeździł cały świat. Niestety na Nurt Off nie ma już biletów.

Najważniejszym jednak punktem jest Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. To z niego wyrósł ten festiwal i wiele gwiazd polskiej piosenki. W II etapie zaprezentuje się dwudziestka uczestników. Wśród nich muzycy, aktorzy, kompozytorki, poetki a także  reżyser i historyczka sztuki. W finale konkursu laureatów oceniać  jury w składzie: Agata Kulesza, Maria Peszek, Krzysztof Mieszkowski, Michał Nogaś, Jan Peszek

Jedną z nagród będzie Złoty Tukan i 25 tysięcy złotych. Zarówno w tym roku jak i w  roku ubiegłym autorami statuetek są Joanna Hrisulidu i Tomasz Szydełko (zdjęcie w galerii). Dbają o to, by statuetki łączyły się formie z festiwalowymi plakatami Ryszarda Kaji.

Finał Aktorskiej Interpretacji Piosenki reżyseruje Konrad Imiela. Niewykluczone, że usłyszymy piosenki zmarłego przed kilkoma dniami Wojciecha Młynarskiego, które to znajdują się w kanonie konkursu.

– Bardzo chciałbym, aby piosenki Młynarskiego rozpoczynały i kończyły koncert – mówi Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol. – Nie znam jeszcze finalistów, którzy mogliby jej zaśpiewać. Wystąpiłem do prezydenta Wrocławia z propozycją nazwania skweru przy naszym teatrze imieniem Wojciecha Młynarskiego i czekam na odpowiedź. Powinniśmy dbać o to, żeby niekwestionowane autorytety kultury, jak Wojciech Młynarski były obecne w pamięci publicznej  – tłumaczy.

Pełny repertuar 38. PPA znajduje się tutaj: http://bilety.ppa.wroclaw.pl. W kasie i na stronie Teatru Muzycznego Capitol można jeszcze kupić bilety na następujące wydarzenia:

– Jena Jena. Mathias Duplessy & Mukhtiyar Ali (koncert)
– „Kochanie, zabiłam nasze koty” reż. Cezi Studniak (spektakl)
– „Gdzie jest Zip Coon?” (spektakl Nurt Off)


Autor: Sabina Misakiewicz