K.S. Devils Wrocław wystawi swoje drużyny w czterech spośród pięciu klas rozgrywkowych Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. Oprócz seniorskich drużyn A i B klub reprezentować będą także sekcje juniorska i młodzieżowo-rozwojowa w futbolu 8-osobowym.

Liga juniorska startuje na poważnie. W ubiegłym roku projekt PLFA J odbył się 1-2 września w Bielawie formie 4-drużynowego turnieju (półfinały, mecz o 3. miejsce, finał). Udział w nim wzięli gospodarze – Bielawa Owls, drużyny ze Śląska – AZS Silesia Rebels i Tychy Falcons, oraz triumfatorzy – Warsaw Eagles. Liga początkowo miała być skierowana dla zawodników w wieku 14-17 lat, jednak 2 miesiące przed jej startem wprowadzono limity dla 17-latków (maksymalnie dwóch na raz na boisku), przez co mający w składzie głównie 17-latków Devils nie byli w stanie wystawić swojej drużyny.

fot. devilswroclaw.pl

– Z perspektywy czasu żałujemy tej decyzji ponieważ jak się okazało już przed samym turniejem, wiek liczony był według daty urodzenia a nie rocznikowo, tak jak to jest we wszystkich innych klasach rozgrywkowych PLFA. W praktyce część naszych „17-latków” urodzonych po 2 września nie była limitowana, co więcej mogliśmy wystawić nawet zawodników urodzonych po 02.09.1994 czyli rocznikowo „18-latków”, tyle że oni podlegaliby już limitacji – mówi Seweryn Plotan, menedżer klubu. – Na dodatek do składów czterech drużyn, które wzięły udział w PLFA J dołączali zawodnicy z innych klubów w całej Polsce. Stosując takie rozwiązanie z pewnością zebralibyśmy wystarczająco szeroki skład – dodaje.

Ostatecznie młode Diabły zagrały w barwach AZS Silesia Rebels i stanowiły o sile zespołu. Jednak gdyby w roku 2012 limitacja była taka jaka będzie w 2013, Devils wystawiliby swoją własną drużynę. Na sobotnim spotkaniu PLFA J w Warszawie zdecydowano bowiem nie limitować 17-latków a wiek u wszystkich zawodników liczyć rocznikowo. – Nie ukrywam, że trochę psuje nam to koncepcję podziału drużyn ponieważ zawodników w wieku 14-16 lat (U-16, gimnazjum) planowaliśmy wystawić w PLFA J a młodzież w wieku 17-19 (U-19, liceum) w seniorskiej PLFA 8. Tym samym tak jak 2 lata temu tworzyliśmy pierwszą w Polsce drużynę B, dziś mielibyśmy pierwszą w Polsce reprezentację młodzieżową w normalnej lidze seniorskiej – tłumaczy Plotan.

Plany Diabłów dodatkowo pokrzyżował sprzeciw klubów PLFA 8 w kwestii możliwości transferów zawodników między drużynami B i U-19. Chodzi o kilku chłopców z roczników ’94-’95, którzy mają za sobą jeden sezon w drugiej lidze. Wedle regulaminu do PLFA 8 przechodzić mogą pierwszoroczniacy a te kilka osób będzie już zawodnikami z rocznym doświadczeniem. – W praktyce zamiast typowej drużyny Devils U-19, w PLFA 8 wystawimy drużynę Devils C – mówi menedżer Diabłów – Naszym głównym założeniem wciąż będzie wystawianie w niej jak najmłodszych zawodników, jednak ponieważ część 17- i 18-latków z tego roku nie będzie mogła zagrać jednocześnie w PLFA II i w swojej kategorii wiekowej, w drużynie „C” umożliwimy również grę zawodnikom starszym. Będzie to dobra okazja dla pierwszoroczniaków, którzy nie dostaną wystarczająco dużo czasu gry w Toplidze i PLFA II – kończy Plotan.

Dzięki grantowi sprzętowemu z IFAF liczba klubów wystawiających swoje drużyny juniorskie w PLFA J wzrosła z 4 do 17. Rozgrywki podzielone zostały na 5 grup po 3-4 drużyny – młode Diabły w grupie południowo-zachodniej zagrają 2 tunieje z Bielawa Owls i Giants Wrocław. Zwycięzcy grup oraz 3 najlepsze drużyny z drugich miejsc wezmą udział w ćwierćfinałach w sobotę 28 września w Bielawie. Triumfatorzy ćwierćfinałów zagrają dzień później w turnieju finałowym. W rozgrywkach 8-osobowych system jest bardzo podobny, tyle że wszystkie grupy są 4-drużynowe (w sumie 20 zespołów). Devils C zmierzy się z Opole Wolverines, Sparta Rangers (Zabrze) oraz Giants Wrocław B. Turnieje zorganizowane zostaną w weekendy 17-18 sierpnia oraz 7-8 września w Opolu i Zabrzu. Ćwierćfinały w formie pojedynczych spotkań odbędą się 21 lub 22 września w Opolu a turniej finałowy 5 lub 6 października w Częstochowie.

W sumie w sezonie 2013 w rozgrywkach Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego wystąpią 74 drużyny z 42 klubów Drużyny K.S. Devils Wrocław w rozgrywkach PLFA: – TOPLIGA – Devils – PLFA I (I LIGA) – brak drużyny – PLFA II (II LIGA) – Devils B – PLFA 8 (LIGA 8-MEK) – Devils C – PLFA J (LIGA JUNIORÓW) – Devils U-17.