Ostatni weekend września na Przedmieściu Oławskim upłynie pod znakiem kreatywnych warsztatów, spacerów dla dzieci oraz rodzinnej gry miejskiej połączonej z piknikiem. Projekt „4 kąty na trójkącie” będzie okazją do odkrycia niezwykłości osiedla i różnorodności tamtejszej architektury.

W dwudniowych bezpłatnych zajęciach będą mogły wziąć udział mieszkanki i mieszkańcy osiedla w wieku od 9 do 12 lat. 29 września o godzinie 11:00 w Przedpokoju H13 przy ul. Hercena 13 odbędą się warsztaty. Dzieci zastanowią się, co lubią, a co im przeszkadza na osiedlu i w formie kolaży, rysunków, makiet, haseł i wierszy stworzą różne wizje przyszłości Przedmieścia. Drugiego dnia, 30 września o godzinie 11:00, dzieci wezmą udział w spacerze, na którym m.in. zapoznają się bliżej z architekturą osiedla i dowiedzą się, dlaczego na Przedmieściu Oławskim dominują kamienice. Dodatkowo dzieci będą mogły stać się przewodnikami po okolicy i pokazać uczestnikom spaceru wybrane przez siebie miejsce na Przedmieściu oraz opowiedzieć o nim, dzieląc się wspomnieniami własnymi czy rodzinnymi.

Tego samego dnia, czyli 30 września, odbędzie się również rodzinna gra miejska, która połączona będzie z piknikiem. Rejestracja rozpocznie się o 13:30 na trójkątnym placu przy zbiegu ulic Komuny Paryskiej i Kościuszki (przy Rozkwietniku). Gra rozpocznie się o godzinie 14:00. Grupy liczące od 2 do 4 osób, zgodnie z instrukcją gry, będą mogły odkryć bogactwo i wyjątkowość architektury Przedmieścia Oławskiego. Na mecie, która znajdować się będzie przy ul. Hercena 13, na uczestników czekać będą atrakcyjne nagrody. Wszyscy mieszkańcy będą również mogli zrelaksować się tam na leżakach przy dobrej muzyce i zabawach.

Na dwudniowe zajęcia i grę miejską można zapisać się przesyłając zgłoszenie na adres e-mail warsztatów, wypełniając elektroniczny formularz zgłoszeniowy lub zarejestrować się osobiście w Lokalnym Biurze Rewitalizacji (ul. Hercena 13).

Kolejnym wartym uwagi wydarzeniem jest konkurs plastyczny „Pokaż Oławskie”, którego temat przewodni to szeroko rozumiane dziedzictwo kulturowe Przedmieścia – jego historia, architektura, ciekawe pomniki historii. Głównym celem konkursu jest zwrócenie uwagi mieszkańców osiedla, ale także mieszkańców całego Wrocławia na „zapomnianą” dzielnicę tego miasta. Zaproszenie do udziału w konkursie ma wywołać wśród mieszkańców chęć zatrzymania się i pokazania za pomocą obrazu tego, co piękne lub brzydkie w osiedlu, co się wspomina, co chcieliby zachować dla przyszłych pokoleń, czym chcieliby podzielić się z innymi. Uczestnicy konkursu będą mogli odtworzyć wybrany detal architektoniczny lub ulubiony budynek, przedstawić ważne dla nich miejsce czy też w inny sposób zilustrować swój związek z Przedmieściem Oławskim.

Organizatorem wydarzenia jest spółka Wrocławska Rewitalizacja Sp. z o.o. Zarówno konkurs plastyczny „Pokaż Oławskie”, jak i sam projekt „4 kąty na trójkącie” został objęty patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: mat. prasowe