Jest dla nas jak starszy brat. Dla nas, czyli „Dzielnic”. Po raz pierwszy artyści i goście zaproszeni przez Marka Kocota spotkali się bowiem w ramach Antykabaretu „Dobry Wieczór we Wrocławiu” 13 lutego 2011 roku. Tego samego dnia zapadła też ostateczna decyzja o naszej nazwie, a dzień później rozpoczęliśmy prace nad layoutem. Zanim oficjalnie ruszyliśmy Marek Kocot zdążył już poprowadzić drugie spotkanie. Po pięciu latach Marek Kocot zaprasza na naszych łamach na urodziny, a my z radością przyłączamy się do zaproszenia.

Stolicy Dolnego Śląska przydaje uroku cykliczna impreza, której współtwórcy nie tylko upowszechniają zdobycze kultury, lecz także potrafią fascynować (oczarować) widzów i słuchaczy. Źródłem siły witalnej Antykabaretu Dobry Wieczór we Wrocławiu jest równowaga między intelektem i emocją, refleksją i żartem. Stosowne monologi, miniwykłady, piosenki, skecze, scenki pantomimiczne, konkursy literackie przedstawiają widzom wybitni przedstawiciele środowisk twórczych i naukowych naszego miasta.

Od początku istnienia, właśnie dzięki wspomnianej integracji środowisk, Antykabaret stał się swoistym inkubatorem nowych idei i projektów. Artyści, którzy poznali się dzięki Antykabaretowi, wspólnie tworzą nowe utwory i spektakle, nagrywają piosenki, płyty, piszą scenariusze.

Antykabaret Dobry Wieczór we Wrocławiu wpisał się już w pejzaż wydarzeń kulturalnych Wrocławia. Swoją działalność zainaugurował 13 lutego 2011 roku. Nie bez obaw. Czy w świecie technologii, Internetu, błyskających świateł i multimediów jest jeszcze miejsce na spotkanie? Człowieka z człowiekiem. Bo Antykabaret miał być przede wszystkim okazją do przeżycia wspólnie „dobrego wieczoru” we Wrocławiu.

Spotykamy się każdego trzynastego dnia miesiąca, bez względu na to, w jaki dzień tygodnia ów trzynasty wypadnie. Dajemy wrocławianom możliwość spotkania ludzi kultury, sztuki i nauki w innych niż zwykle, mniej formalnych emploi, stawiamy sobie za cel integrację środowisk intelektualnych i artystycznych z różnych dyscyplin. To właśnie brak tej bariery – podziału na scenę i widownię, jest największą zaletą Antykabaretu.

Za nami 49 spotkań. Występowaliśmy w Restauracji Con Vivio, Klubokawiarni Mleczarnia, od roku prezentujemy kolejne programy w Sali Gotyckiej Starego Klasztoru. Wokół naszych działań zbiera się liczna grupa odbiorców. Co miesiąc odwiedza nas przeszło 200 osób i liczba ta rośnie, bo do stałych widzów, dołączają nowi. To ludzie, którzy w ofercie Antykabaretu znajdują uzupełnienie głównego nurtu działań kulturalnych Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Nie zamierzamy rywalizować ze znakomitymi wrocławskimi teatrami, nie chcemy być kabaretem – wyduszanie kolanem pustego rechotu nas nie interesuje. Dużo bardziej wolimy, by odbierano nas jak salon ukochanej cioci, miejsce gdzie można spędzić dobry wieczór we Wrocławiu z chwilą odpoczynku, wzruszenia i niewymuszonego uśmiechu.

Przez te pięć lat poznaliśmy się lepiej, urosły nam dzieci, byliśmy świadkami ślubu w Antykabarecie, na widowni parę par się zaręczyło. Pomiędzy wykonawcami a publicznością nawiązała się swoista więź – nie waham się użyć tego słowa – rodzinna. Dlatego nasze 50. Jubileuszowe spotkanie zatytułowaliśmy „U Rodziny”. Niespodzianką będą występy młodszego pokolenia: Zosi Imieli, Hani Karasiewicz i Jurka Kocota. Pośród wykonawców tego wieczoru pojawią się także: Agata i Giorgi Kartvelishvili, Katarzyna Mirowska z rodzeństwem, Siostry Sisters, Jerzy Skoczylas, Błażej Wójcik, Maciej Maciejewski, Bogusław Bednarek, Ścibor Szpak, Grzegorz Żak.

Zapraszamy serdecznie

50.Antykabaret „Dobry Wieczór we Wrocławiu” – „U Rodziny”
13 lutego 2016r. godz. 19:00
Sala Gotycka Starego Klasztoru, ul. Purkyniego 1 Wrocław.
Bilety: 25/30 zł

Antykabaret powstaje przy wsparciu Gminy Wrocław i Tołpa SPA Borowinowego. Dziękujemy.

Autor | Marek Kocot