Wśród tytułów, oprócz filmu Françoisa Ozona Nowa dziewczyna z Romainem Durisem i adaptacji Dziennika panny służącej z Leą Seydoux w roli głównej, także nagrodzony pięcioma Cezarami rewelacyjny komediodramat Guillaume i chłopcy! Kolacja! czy Dmuchawce z symboliczną rolą ikonicznej Isabelli Rossellini. Większość z filmów będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy.

Tegoroczny program został poświęcony adaptacjom literackim. W repertuarze oprócz wspomnianych tytułów także Markiza Angelika (reż. Ariel Zeïtoun) – adaptacja powieści Anne Golon, która przenosi widzów do XVII-wiecznej Francji, gdzie zanurzymy się w świat miłości, zdrad i intryg dworskich. Obowiązkowym punktem przeglądu są ekranizacje komiksów. Kot rabina to adaptacja kultowego komiksu Joanna Sfara, najlepsza francuska animacja 2012 roku, nagrodzona Cezarem i nominowana do prestiżowej nagrody Annie. Akcja filmu toczy się w Algierze w 1920 roku. Kot rabina połyka papugę, dzięki czemu zaczyna mówić ludzkim głosem. Prawda o Lulu (reż. Solveig Anspach) to z kolei ekranizacja komiksu Étienne’a Davodeau o kobiecie, która pod wpływem impulsu robi sobie „wolne” od codzienności, męża i dzieci. Ekranizacją komiksu jest również pokazywany podczas 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Francuski minister (reż. Bertrand Tavernier). Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników, zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, starając się dzielnie uporać ze zmiennymi nastrojami przełożonego. Występującego w drugoplanowej roli Nielsa Arestrupa nagrodzono w 2014 roku Cezarem, a sam film zgarnął Nagrodę Jury za scenariusz i Nagrodę FIPRESCI na MFF w San Sebastián.

Kino francuskie to również kino dla najmłodszych. Rodziców wraz z dziećmi zapraszamy na pokaz nominowanego do Oscara filmu Ernest i Celestyna (reż. Benjamin Renner, Stéphane Aubier, Vincent Patar). Film został wybrany najlepszą francuską animacją 2013 roku, a rok wcześniej zdobył także wyróżnienie specjalne w canneńskiej sekcji „Quinzaine des Réalisateurs”.

Na 6. Przegląd Nowego Kina Francuskiego zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty w dniach 22-28 maja.