Klub Sportowy Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Wrocławskiej świętuje 60-lecie istnienia. To dobra okazja, by przypomnieć historię i dorobek tego środowiska.

Sport akademicki po II wojnie światowej we Wrocławiu, tak jak w całej Polsce, budowano w oparciu o tradycje Akademickiego Związku Sportowego. Tuż po wyzwoleniu Wrocławia zostaje powołana Straż Akademicka, która podjęła ochronę oraz odbudowę zniszczonych budynków  szkół wyższych. Z inicjatywy członków tej straży, związanych z AZS przed wojną, już w sierpniu 1945 r. utworzony zostaje AZS we Wrocławiu. Trzy lata później powołano koło AZS na Politechnice Wrocławskiej, które w 1952 roku zostaje przekształcone w Klub Uczelniany AZS Politechnika Wrocławska. Po 25 latach działania,w miejsce dotychczasowego KU AZS zostaje powołany na Politechnice  Międzyuczelniany Klub AZS Politechnika Wrocławska (KM AZS).

Klub przejmuje wtedy, w dużym zakresie, akademicki sport wyczynowy: sekcje  szermierki, wioślarstwa, piłki ręcznej, koszykówki i tenisa stołowego, a w 1978 r. powstają dodatkowo wyczynowe sekcje szachów i brydża sportowego. Po dekadzie funkcjonowania tej formuły organizacyjnej nastąpił przełom 1989 r. i czasy uformowania się dzisiejszej struktury KS AZS Politechnika Wrocławska, czyli kontynuacja w całości dawnej formuły sportu studenckiego i sport wyczynowy w trzech sekcjach: wioślarskiej, brydża sportowego i tenisa stołowego. Tak bogatą działalność, obfitującą w wybitne wyniki sportowe i organizacyjne Klub AZS zawdzięcza opiece i ogromnemu wsparciu władz Politechniki Wrocławskiej.

Obecnie przy ul. Na Grobli we Wrocławiu trwają prace budowlane i projektowe zmierzające do realizacji projektu Akademickiego Centrum Sportów i Turystyki Wodnej. Partnerami Klubu w tym przedsięwzięciu są Gmina Wrocław i Politechnika Wrocławska.

Szczegółowy program obchodów 60-lecia istnienia klubu dostępny jest tutaj: http://www.60-lat.azs.pwr.wroc.pl/strona=strona_glowna. (wroclaw.pl)