W Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 18-23 września będzie miał miejsce 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Widzowie, jako jedni z pierwszych w Polsce, będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami – pisze Patryk Wolny.

 

Program festiwalu składa się z trzech sekcji konkursowych: Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie oraz Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Oprócz tego organizatorzy przewidzieli wiele wydarzeń towarzyszących, a także sekcje pozakonkursowe. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów oraz nagrody indywidualne powalczą najlepsze rodzime filmy, premiery, a także laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Nie zabraknie także stałych sekcji, do których należą m. in. „Polonica” czyli seanse zagranicznych obrazów, w których udział brali polscy twórcy, „Czysta klasyka”, w ramach której będziemy mieli okazję podziwiać zrekonstruowaną cyfrowo klasykę polskiego kina, czy wreszcie „Gdynia dzieciom” – sekcja, której głównym zadaniem jest uczyć i bawić najmłodszych. To wszystko i jeszcze więcej już z początkiem zbliżającego się tygodnia.

Gdynia obecnie żyje przygotowaniami, ulice pięknieją, dziesiątki ludzi krzątają się, by wszystko dopiąć na ostatni guzik, nim miasto zmieni się w przepiękną polską stolicę filmu. Swój udział w wydarzeniu zapowiedziało wielu znanych reżyserów, aktorów, więc tym bardziej nie może zabraknąć tam nas, widzów.

 


Autor: Patryk Wolny