Festiwal odbędzie się we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury 2016, w dniach 25-30 października 2016 roku w Kinie Nowe Horyzonty.

W najbliższy wtorek (25.10) startuje 7. edycja American Film Festival. W programie znalazło się 100 pełnometrażowych produkcji, z czego aż 58 będzie miało swoją premierę w Polce, a 6 w Europie. Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane fabuły, dokumenty, ale także kino eksperymentalne. Znakomita okazja do obejrzenia dzieł wielkich mistrzów, występy utalentowanych aktorów. Miejsca jednak nie zabranie także dla młodych, początkujących twórców, którym już udało się porwać serca widzów zza oceanu.

Obok klasycznego kina, pojawi się wiele produkcji, które w swej treścią zaoferują widzowi Amerykę jakiej może nie znać. Wizje w piękny sposób różne od tego, co Hollywood stara się przemycić w swym głównym nurcie. Wyjątkowe na swój sposób filmy odsłonią przed wieloma prawdziwe oblicze kraju możliwości i dobrobytu, amerykańskiego snu, który narodził się tylko po to, by ostatecznie upaść.

Festiwal to dziesiątki unikalnych historii do opowiedzenia. Zarówno tych zabawnych jak i poruszających, a całość starannie wyselekcjonowana i zebrana w 13 sekcjach, w ramach których obejrzymy między innymi surrealistyczną fabułę Człowiek-scyzoryk (Swiss Army Man) duetu Daniel Scheinert i Daniel Kwan (z Paulem Dano i Danielem Radcliffem w głównych rolach), opartą na faktach Christine, w której tragiczną historię dziennikarki telewizyjnej Christine Chubbuck (Rebecca Hall w życiowej roli) rekonstruuje Antonio Campos. A to jedynie przedsmak tego co będzie można zobaczyć podczas festiwalu, jest w czym wybierać.

Oprócz możliwości nacieszenia się amerykańskim kinem organizatorzy przewidzieli także spotkania z autorami festiwalowych filmów, które będą miały miejsce tuż po zakończeniu projekcji. Przewidziane zostały także panele dyskusyjne, podczas których zostaną poruszone tematy powiązane z kinem.

Podczas festiwalu odbędzie się także przyznanie Indie Star Warad, nagrody honorującej wybitnych twórców amerykańskiego kina niezależnego, która tym razem trafi do legendy nowojorskiej awangardy filmowej – Jonasa Mekasa. Urodzony na Litwie, a od połowy lat 40. mieszkający w Stanach Zjednoczonych, autor filmowych dzienników uważany jest za czołowego twórcę nurtu new american Cinema. Widzowie AFF obejrzą jego film Ścinki z życia szczęśliwego człowieka (Out-Takes from the Life of a Happy Man) z 2012 roku. Sędziwy laureat nie będzie mógł stawić się we Wrocławiu osobiście, ale weźmie udział w uroczystości wręczenia nagrody za pośrednictwem Internetu

Wszystkich zainteresowanych pełną listą filmów, które zostaną zaprezentowane podczas 7. edycji AFF zapraszam na stronę kina.

Autor | Patryk Wolny