Kolejna edycja Festiwalu Aktorstwa Filmowego rusza już 20 października. W programie znalazły się m.in. pokazy najgłośniejszych polskich filmów bieżącego roku, warsztaty teatralne dla młodzieży i rozdanie nagród dla najlepszych aktorów.

Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa odbywa się we Wrocławiu oraz wybranych miastach regionu od 2013 roku. Jest on hołdem przyjaciół dla Tadeusza Szymkowa, który przez lata związany był z Teatrem Polskim we Wrocławiu, a który odszedł w styczniu 2009 roku w wieku 50 lat.

Przez sześć dni festiwalu, publiczność będzie miała okazję obejrzeć obrazy, które dzięki wybitnym rolom na stałe wpisały się do grona tych wyjątkowych i niezapomnianych. Organizatorzy festiwalu – Stanisław Dzierniejko (dyrektor naczelny) oraz Bogusław Linda (dyrektor artystyczny) – dobrali je w taki sposób, aby widzowie mieli przegląd największych dokonań aktorskich XX i XXI wieku.

– W czasach, gdy każdy może być aktorem – choćby w swoim prywatnym filmie, zrobionym telefonem komórkowym – warto zwrócić uwagę na tych, których wyróżnia prawdziwe zawodowstwo i wyjątkowy talent – mówi Stanisław Dzierniejko.

Wydarzenie to jest również okazją do uhonorowania najwybitniejszych aktorów filmowych. Do tej pory statuetkę Platynowego Szczeniaka otrzymali m.in. Katarzyna Figura, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski czy Beata Tyszkiewicz. Tegoroczne nagrody trafią do rąk Anny Seniuk i Andrzeja Seweryna.

Nieodłącznym elementem festiwalu jest również konkurs o Złote Szczeniaki. Jurorzy, którymi są wyłącznie aktorzy, wyłaniają najlepsze role pierwszo i drugoplanowe w filmach fabularnych, które powstały w ciągu ostatniego roku. W jury zasiądą: Jan Nowicki-przewodniczący, Zbigniew Waleryś i Robert Gonera.

W tym roku do Złotego Szczeniaka nominowani zostali:

PIERWSZOPLANOWA ROLA KOBIECA
Joanna Kulig
„Zimna wojna”
Gabriela Muskała „Fuga”
Dorota Kolak „Zabawa, zabawa”
Grażyna Błęcka – Kolska „Ułaskawienie”

PIERWSZOPLANOWA ROLA MĘSKA
Andrzej Chyra „Eter”
Olgierd Łukaszewicz „Jak pies z kotem”
Adam Woronowicz „Kamerdyner”
Michał Koterski „7 uczuć”

DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA
Aleksandra Konieczna „Jak pies z kotem”
Anna Radwan „Kamerdyner”
Gabriela Muskała „7 uczuć”

DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
Janusz Gajos „Kamerdyner”
Łukasz Simlat „Fuga”
Borys Szyc –„Zimna wojna”

 

Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa to wyjątkowa okazja do osobistego poznania największych gwiazd polskiego kina. W czasie trwania wydarzenia, codziennie odbywają się spotkania z aktorami, połączone z prelekcjami znawców kina i seansami, a także wydarzenia towarzyszące – koncerty, recitale i spektakle.

Prowadzone są również warsztaty aktorskie dla młodzieży. W tym roku zajęcia poprowadzi dr Małgorzata Lipman – aktorka i pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie.
Warsztaty będą się odbywały w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu od poniedziałku 22.10 do czwartku 26.10, w godz.10:00-15:00. Obowiązują zapisy.

Festiwal zakończy 26 października uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną nagródy Złotego Szczeniaka dla zwycięzców konkursu oraz Platynowy Szczeniak za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym dla Anny Seniuk.

 


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: mat. prasowe