Już po raz siódmy, w malowniczym Sokołowsku można będzie cieszyć się znakomitym kinem europejskim dzięki Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. Ponad dwadzieścia filmów, panele dyskusyjne, wystawy i wybitni goście. Filmem otwarcia będzie „Zawrócony” w reż. K. Kutza. 

Podczas trwającego cztery dni (7-10.IX.2017) święta kina zaprezentowane zostaną między innymi filmy Krzysztofa Kieślowskiego „Biały” i „Dekalog Dziesięć”. W rozmowach po projekcjach Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Piesiewicz opowiedzą o rzeczywistości w jakiej powstawały te wybitne dzieła, a także jak postrzegają dzisiaj wpływ polityki, sztuki i kultury na swoje życie, wybory etyczne i artystyczne. Zbigniew Zamachowski zaśpiewa także piosenki ze swojego recitalu „Nie tylko o miłości”.

Program tegorocznego festiwalu składa się trzech sekcji Re:Interpretacji, Bez fikcji!, oraz Hommage a Kieślowski. Pierwsza z nich, to prezentacje fabuł europejskich tworzonych głównie przez kobiety. Zobaczymy między innymi przedpremierowo w Polsce wybitny film węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi, sytuujący tajemniczą opowieść o miłości, współczuciu i pragnieniu dotyku w sterylnej, nowoczesnej ubojni na peryferiach Budapesztu, czy też „Pożegnanie z Europą” Mari Schrader,  reżyserki niemieckiej, która opowiada w swym o tragicznych skutkach emigracji politycznej Stefana Zweiga, pisarza austriackiego. W Bez fikcji! królują również kobiety przyglądające się i bardzo dokładnie analizujące w swoich pracach naszą codzienność i relacje. Przykładami takich filmów są: „Nauka” („Education”) Emi Buchwald, „Więzi” („Close Ties”) Zofii Kowalewskiej. Trzecia sekcja Hommage a Kieślowski wyróżnia się szczególnym wydarzeniem. Będzie nim premierowy pokaz filmu „Intensywność patrzenia” Andrzeja Sapiji o klasyku polskiego kina, Kazimierzu Karabaszu, uhonorowanym w tym roku tytułem doktora honoris causa PWSTIF.

– W ten weekend kino przejęte zostanie przez festiwal – mówi Lech Moliński kierownik Kinoteatru Zdrowie oraz koordynator projekcji filmowych festiwalu – Naprawdę warto podkreślić, że pokażemy filmy, które są raczej słabo dostępne i niektóre z nich sprowadzamy specjalnie dla państwa. Jednym z nich jest „Stado” Nikoli Kojo, polska premiera serbskiej komedii, głosząca hasło przewodnie festiwalu o sztuce ironii i humoru. To ciekawe odczytanie myśli Krzysztofa Kieślowskiego, więc to napewno nie lada gratka. Warto też zwrócić uwagę na film Teresy Nvotowej „Brud” – opowiada Lech Moliński.

Pokazy filmowe odbywać się będą nie tylko w opisanym przez Kieślowskiego w jego „Autobiografii” Kinoteatrze ZDROWIE, ale również w sali multimedialnej Laboratorium Kultury Fundacji IN SITU (organizatora festiwalu) i w kinie plenerowym przed byłym Sanatorium dr. Brehmera. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i filmoznawcami,krytykami filmowymi, debaty z udziałem reżyserów, scenarzystów, aktorów, montażystów i producentów. Gościem honorowym będzie Maria Kieślowska, żona Krzysztofa Kieślowskiego, która od roku 2011 sprawuje patronat nad festiwalem.

Pełny program festiwalu wraz ze szczegółami i godzinami projekcji tutaj

Autor: Sabina Misakiewicz

Zdjęcie: Kadr z filmu „Biały” Krzysztofa Kieślowskiego