26 stycznia może być dniem, który okaże się prawdziwą rewolucją w historii polskiego internetu. Obywatele Stanów Zjednoczonych już teraz odczuwają „przyjęcie” ACTA przez ich władze, czego efektem jest blokada najbardziej znanych serwisów!

Podpisanie tajnego paktu ACTA oznaczać może prawdziwy kryzys e-biznesu w naszym kraju oraz spowodować wojnę na linii – obywatele – rząd. W Polsce gorąca debata na ten temat toczy się od prawie tygodnia, a internet wręcz huczy od negatywnych opinii i sprzeciwu kilku milionów obywateli. Najgorsze w całej tej sytuacji są niejasności wynikające z braku konkretnych informacji na temat ACTA. Niestety nikt z obecnego rządu nie kwapi się, aby poinformować swoich obywateli o szczegółowych ustaleniach paktu, od którego może zależeć ograniczenie ich wolności w internecie.

 

Pakt ACTA został podpisany już parę miesięcy wcześniej (październik 2011) w innych krajach, między innymi Stanach Zjednoczonych, a więc swoistej kolebki e-biznesu. Co się zmieniło dzisiaj w USA po podpisaniu tego dokumentu ? Udało nam się ustalić kilka, wydaje się ważnych informacji, które mogą przybliżyć Polakom, jakie efekty niesie ze sobą przyjęcie przez nasz rząd paktu ACTA:

 

– serwisy udostępniające filmy, seriale typu megavideo, videozer, czy videobb zostały zablokowane

– Wikipedia oraz inne serwisy ułatwiające działanie na polu edukacyjnym/informacyjnym (jak np. w naszym kraju ściąga.pl) również zostały zablokowane 

– Google działa bez zmian, natomiast jego logo zostało zablokowane/nie można go kopiować, udostępniać

– na tą chwilę YouTube oraz Facebook funkcjonują bez zmian (na 99% wynika to z faktu, że USA otrzymuje pieniądze z ich działalności)

– serwisy, które działają i zarabiają na udostępnianiu cudzych treści (np. audio, video) i nie odprowadzają podatku również zostały zablokowane (nie chcemy podawać tutaj polskich odpowiedników, bo tylko czas pokaże, które faktycznie zostaną zlikwidowane, oczywiście jeżeli pakt zostanie podpisany)

 

Czy Polska znajdzie się w podobnej sytuacji jak Stany Zjednoczone i powyższe regulacje w internecie zostaną zastosowane również wobec nas ? O tym przekonamy się już jutro!

 

 

(Mateusz Dziemidowicz)

(Piotr Ciosek)