Prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Sportu Akademickiego (EUSA), a także wiceprezesem Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017, pochodzący z Wrocławia, Adam Roczek otrzymał tytuł doctora honoris causa Państwowego Uniwersytetu Kultury Fizycznej i Sportu w Kijowie. 

Adam Roczek jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Ukończył studia magisterskie na kierunku turystyka i rekreacja. Już jako student był zaangażowany w działalność Akademickiego Związku Sportowego. Później pełnił między innymi funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego AZS. W 2012 roku został wybrana na prezydenta Europejskiego Stowarzyszenia Sportu Akademickiego, funkcję tę pełni nieprzerwanie do dziś. Podczas The World Games 2017 był wiceprezesem wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego. W sobotę 26 maja został nagrodzony tytułem doctora honoris causa Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sportu w Kijowie.

Adam Roczek

Adam Roczek jest trzecim Polakiem z tym wyróżnieniem. Wcześniej tytuł otrzymali prof. Henryku Sozańskim (1995) i prof. Januszu Czerwińskim (1999). Do dziś Uniwersytet przyznał tylko 27 tytułów za wybitne zasługi dla nauki i sportu takim osobom, jak Jaques Rogue – były Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego czy Sergiej Bubka- wielokrotny rekordzista świata w skoku o tyczce, Prezes Ukraińskiego Komitetu Olimpijskiego, Wiceprezydent Światowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: mat.prasowe