Pierwszy polski, oryginalny serial Netflixa opowie o alternatywnej historii świata, w którym żelazna kurtyna nigdy nie opadła. Całość utrzymana zostanie w klimatach zimnowojennych thrillerów szpiegowskich, a za reżyserię odpowie Agnieszka Holland wraz z córką Kasią Adamik – pisze Patryk Wolny.

Brzmi intrygująco i choć trudno uwierzyć, że twórcom uda się osiągnąć sukces seriali pokroju House of Cards czy Narcos, to mimo wszystko może z tego wyjść kawał dobrego widowiska.

Zgodnie z informacją Netflixa, pierwszy sezon liczył będzie 8. odcinków, a na jego premierę przyjdzie nam poczekać do 2018 roku. Pomysłodawcą i autorem scenariusza jest Joshua Long. The Kennedy/Marshall Company i The House Media Company odpowiedzialne są za produkcję, natomiast producentami wykonawczymi zostali Frank Marshall (Jurrasic World, Jason Bourne), Robert Zotnowski (House of Cards), Andrzej Besztak (House Media) oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland.

Z największą przyjemnością potwierdzamy, że będziemy pracować nad produkcją pierwszego polskojęzycznego serialu oryginalnego. Niezmiernie cieszymy się ze współpracy z firmami The Kennedy/Marshall Company i House Media oraz z wybitną polską reżyserką Agnieszką Holland. Jesteśmy przekonani, że ten gatunek przemówi nie tylko do polskich widzów, ale także do międzynarodowej widowni. Więcej szczegółów ujawnimy jeszcze w tym roku.

Tymi słowami Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. międzynarodowych treści oryginalnych, potwierdził nadchodzący wielkimi krokami projekt.

Netflix od dłuższego czasu interesuje się europejskimi rynkami. Nie tak dawno Amerykanie ogłosili, że wraz z Tomaszem Bagińskim i Platige Image pracują nad amerykańską adaptacją przygód Geralta z Rivii.

O poziom reżyserski nie ma się co obawiać. Agnieszki Holland, a konkretnie tematyki jej filmów można nie lubić, jednak nie sposób odmówić jej talentu. Podobnie z Kasią Adamik, którą możemy kojarzyć z całkiem niezłego Amoku – historii Krystiana Bali.

Panie wspólnie odpowiadają także za obraz Pokot, który na festiwalu w Berlinie został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem, został on także nominowany do Oscara.

Wszystko zdaje się być na dobrej drodze. Amerykanie wydają się zainteresowani polskim odbiorcą. Odpowiedni ludzie zostali zaangażowani do produkcji, a sama Agnieszka Holland już wcześniej współpracowała z Netflixem przy trzecim sezonie House of Cards czy The Wire. Czekam, czekam z niecierpliwością.


Autor: Patryk Wolny