W sobotę rusza 9. MFT Dialog – Wrocław „En, avant marche!” w reżyserii wybitnego belgijskiego choreografa Alaina Platela i Franka Van Laecke z gościnnym udziałem polskiej orkiestry pod kierownictwem Alana Urbanka otworzy w sobotę, 14 października, 9. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław. Będzie to jednocześnie pożegnanie ze spektaklem wystawianym na najsłynniejszych salach teatralnych w Europie.

Zasadą prezentacji spektaklu „En, avant marche!” było zawsze dobieranie lokalnej grupy muzycznej w zależności od miejsca wystawiania przedstawienia. Podczas 9. edycji Festiwalu Dialog-Wrocław po raz ostatni zobaczymy sam spektakl, ale po raz pierwszy w obsadzie znajdą się polscy artyści-muzycy z Wrocławia, Warszawy, Katowic i Krakowa. Orkiestra dęta skompletowana przez Alana Urbanka wykona kilka utworów muzycznych pod dyrygenturą Stevena Prengelsa – kompozytora i dyrektora muzycznego belgijskiego teatru Les ballets C de la B, a także odegra specjalne opracowane dla muzyków role aktorskie ćwiczone przez kilka ostatnich miesięcy.

Spektakl „En, avant marche!” będzie można zobaczyć 14 i 15 października o godzinie 20:00 na deskach Teatru Polskiego na ul. Zapolskiej 3. Bilety w sprzedaży.

W programie festiwalu znalazły się również spektakle „Kings of War” Ivo van Hovego, „Nicht schlafen” Alaina Platela i „MDLSX” włoskiego kolektywu MOTUS. Na WspieramKulture.pl trwa zbiórka pieniędzy na trzy polskie spektakle („Wróg ludu” w reż. Jana Klaty, „Jeden gest” w reż. Wojtka Ziemilskiego, „Hymn do miłości” w reż. Marty Górnickiej), które mają szansę powrócić do pierwotnego programu Festiwalu. Widzowie Festiwalu w ramach wydarzeń towarzyszących zobaczą spektakle „Klątwa” w reżyserii Oliviera Frljicia i „Makbet” w reżyserii Agaty Dudy – Gracz, a także instalację sensualną IP Group, MFT Dialog-Wrocław potrwa do 21 października. Bilety w sprzedaży. Tegorocznej edycji jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju towarzyszy hasło: Naprzód! Ale dokąd?

Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dokąd prowadzi marsz, w którym wszyscy, czy tego chcemy czy nie, uczestniczymy – tłumaczy Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy Dialogu.

Do 17 października trwa zbiórka pieniędzy zorganizowana przez Kulturę Niepodległą na portalu WspieramKulture.pl na ratowanie prezentacji trzech polskich spektakli, wśród których są: „Hymn do miłości” Marty Górnickiej,Jeden gest” Wojtka Ziemilskiego oraz „Wróg ludu” Jana Klaty. Dotychczas zbiórkę wsparło już 412osób. Dotacje na rzecz festiwalu przekazały m.in. Goethe-Institut (10 tys. euro na prezentację spektaklu „Hymn do miłości”) i Maxim Gorki Theater (5 tys. euro). Deklaracje finansowego wsparcia prowadzonej zbiórki złożyli również zaprzyjaźnieni z festiwalem twórcy les ballets C de la B oraz Toneelgroep Amsterdam. Swoje prezenty na rzecz zbiórki podarowali m.in.: Jacek Hugo-Bader, Michał Rusinek, Olga Tokarczuk, Maria Janion, Borys Lankosz, organizator Opener Festival – Alter-Art i Gutek Film. Do zebrania pełnej kwoty, tj. 200 tys. 600 zł, pozostało ponad 60 tys. złotych. W przypadku sukcesu zbiórki wszystkie trzy spektakle zostaną wystawione w niezmienionym terminie i miejscu, z wyjątkiem „Wroga ludu”, który zagrany zostanie w Krakowie. Organizator zapewnia bezpłatny transport autokarowy w obie strony.

Więcej informacji: industry@dialogfestival.pl oraz www.dialogfestival.pl. W piątek, 13 października, Festiwal Dialog –Wrocław przedstawi aktualizację planu ratowania prezentacji polskich spektakli.


Autorzy: Magda Kotowska, Kajetan Buturlak