Po Balu Mistrzów Sportu w stolicy przyszedł czas na tą regionalną wersję. W 66. Plebiscycie Gazety Wrocławskiej sportowcem roku został ubiegłoroczny mistrz świata w siatkówce, pochodzący z Jawora – Aleksander Śliwka. 

Witam Państwa, na rozdaniu sportowych Oscarów Dolnego Śląsk – mówi Jakub Guder, jeden z prowadzących, a także szef działu sportowego Gazety Wrocławskiej i członek kapituły wyborczej.

Gazeta Wrocławska, na wzór Przeglądu Sportowego przyznała coroczne wyróżnienia dla najlepszych sportowców i trenerów pochodzących z Dolnego Śląska. Zeszły rok obfitował w sukcesy zarówno te ogólnopolskie, jak i międzynarodowe.

Zanim oczywiście poznaliśmy głównego laureata wieczoru, nagrody powędrowały w ręce tych najmłodszych, którzy za niedługo mogą stanowić o sile polskiego sportu. Oprócz nich doceniono także inne sfery sportowego życia.


NAJBARDZIEJ MEDIALNY ZAWODNIK DOLNEGO ŚLĄSKA Maciej Janowski, Betard Sparta Wrocław

ODKRYCIE ROKU – Kamila Żuk, biathlon, AZS AWF Katowice

DRUŻYNA ROKU – Sztafeta 4×400 m – halowi rekordziści świata: Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław), Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina (obaj Śląsk Wrocław). Skład uzupełniał Karol Zalewski z Olsztyna. Trener Józef Lisowski.


Najważniejszą częścią tego Plebiscytu rozpoczęto od nagrodzenia piątki najlepszych trenerów z Dolnego Śląska, wśród których znalazł się między innymi Dominik Nowak, trener beniaminka Lotto Ekstraklasy – Miedzi Legnica. Kryształowa kula trafiła do Józefa Lisowskiego, który poprowadził męską sztafetę 4x400m podczas halowych mistrzostw świata w Birmingham.

  1. miejsce – Józef Lisowski, bieganie, AZS AWF Wrocław, trener sztafety 4x400m został trenerem roku 2018!
  2. miejsce – Grzegorz Widanka, pływanie, MKS Juvenia Wrocław
  3. miejsce – Maros Kovacik, koszykówka, CCC Polkowice
  4. miejsce – Zdzisław Tolksdorf, tenis stołowy, KU AZS UE Wrocław
  5. miejsce – Dominik Nowak, piłka nożna, Miedź Legnica

Zarówno najlepszych trenerów roku 2018, jak i sportowców wybierała kapituła, w skład której wchodzili: Renata Mauer-Różańska, Rafał Kubacki, Ireneusz Cichy, Arkadiusz Zagrodnik, Michał Bobowiec oraz Jakub Guder. Kryształowa kula i najważniejszy tytuł sportowca roku otrzymał mistrz świata z Turynu, siatkarz – Aleksander Śliwka.

– Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że zostaliśmy razem z Bartkiem Kurkiem doceni przez plebiscyty z tak długą tradycją. Znaleźć się w gronie taki niesamowitych sportowców to spore wyróżnienie. Siatkówka staje się coraz bardziej popularna i mamy nadzieję, że nasi kibice zostaną z nami w przyszłości – mówi Aleksander Śliwka, reprezentant Polski w siatkówce oraz laureat 66. Plebiscytu Gazety Wrocławskiej.

Po sukcesie w Turynie, przed siatkarzami niełatwy sezon kadrowy. Apetyt rośnie w miarę jedzenia nie tylko kibicom, ale także samym zawodnikom.

Dalekosiężnym planem trenera Vitala Heynena jest oczywiście medal olimpijski. Zanim jednak będziemy mogli o nim myśleć, trzeba zagrać kilka ważnych turniejów w tym roku. Liga Nardów, mistrzostwa Europy, Puchar Świata, jednak najważniejszą imprezą będą na pewno zmagania podczas kwalifikacji olimpijskiej. Trener Heynen z pewnością równomiernie rozłoży nasze siły w tym sezonie – dodaje Śliwka.


Pozostali wyróżnieni w kategorii Sportowiec Rok:

1. miejsce – Aleksander Śliwka, siatkówka, reprezentacja Polski, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
2. miejsce – Tai Woffinden, żużel, Betard Sparta Wrocław
3. miejsce – Kamila Żuk, biathlon, AZS AWF Katowice
4. miejsce – Alicja Tchórz, pływanie, MKS Juvenia Wrocław
5. miejsce – Lucyna Kornobys, lekkoatletyka – rzut oszczepem, pchnięcie kulą
6. miejsce – Paweł Fajdek, lekkoatletyka – rzut młotem, Agros Zamość
7. miejsce – Arkadiusz Michalski, podnoszenie ciężarów, Budowlani Opole
8. miejsce – Maksym Drabik, żużel, Betard Sparta Wrocław
9. miejsce – Maja Włoszczowska, kolarstwo górskie, Kross Racing Team
10. miejsce – Natalia Bajor, tenis stołowy, KU AZS UE Wrocław

 


Autor: Zuzanna Kuczyńska
Zdjęcia: Ola Sopuch