Ana Moura urodziła się w 1980 r. w portugalskim Santarém, tętniącej życiem stolicy prowincji Ribatejo. Uchodzi obecnie za jedną z najważniejszych przedstawicielek młodego pokolenia fado.

Ana Moura – gwiazda młodego pokolenia fado w Synagodze Pod Białym Bocianem (12.05

Jako nastolatka miała okazję zaśpiewać na przyjęciu bożonarodzeniowym, na którym znalazło się wielu fadistas (śpiewaków fado) i gitarzystów. Los chciał, że wśród publiczności była sławna Maria da Fé, na której występ Any zrobił duże wrażenie. Jeszcze tego samego wieczora zaprosiła ona Anę, by ta zaśpiewała w jej domu w Sr.Vinho. Był to punkt zwrotny w karierze młodej wokalistki.

W 2003 r. ukazał się pierwszy solowy album Any pt. Guarda-me a Vida na Maoî. Płyta zebrała znakomite recenzje, została świetnie przyjęta przez publiczność zarówno portugalską, jak i międzynarodową. Wokalistka ruszyła w trasę koncertową, śpiewając między innymi w prestiżowym Town Hall w USA. W czasie, gdy jej europejskie koncerty okazywały się raz za razem niewiarygodnymi sukcesami, Ana zaczęła pracować nad swoim kolejnym albumem zatytułowanym Aconteceu (2004). Dwupłytowe wydawnictwo składa się z dwóch krążków: A Porta do Fado, zawierającego wykonania klasycznego fado, oraz Dentro de Casa z fado tradycyjnym. Album ten, tak jak poprzedni, został zaaranżowany i wyprodukowany przez Jorge Fernando. W momencie, gdy płyta Aconteceu wchodziła na rynek, Ana Moura została zaproszona do słynnego Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz do kilku innych amerykańskich miast.

Odbyła również trasę koncertową po Holandii, podczas której wystąpiła m.in. w słynnym Concertgebouw w Amsterdamie. Dała także koncerty waze Francji i w Chinach, była ponadto nominowana do jednej z najbardziej prestiżowych nagród world music – Edison Award. Mniej więcej w tym samym czasie Tim Ries, saksofonista The Rolling Stones, zachwycony głosem Any, który usłyszał na płycie kupionej w Japonii, zaprosił ją do współtworzenia drugiej płyty w ramach The Rolling Stones Project.

W 2007 r. artystkę zaskoczyło zaproszenie  Micka Jaggera do wspólnego wykonania No expectations na stadionie Alvalade XXI, przed 30-tysięczną widownią. Przyjaźń z gigantami rocka zaowocowała udziałem Tima Riesa w pracy nad trzecim albumem Any Moury, Para Além da Saudade, który ukazał się w pierwszej połowie 2007 r. Rok 2008 rozpoczął się europejską trasą Moury po Holandii, Belgii, Francji, Niemczech i Hiszpanii, a także kilkoma koncertami w Portugalii, m.in. pierwszymi występami w dwóch najbardziej prestiżowych i magicznych salach Portugalii – Coliseu do Porto i Coliseu dos Recreios w Lizbonie. Artystka zdobyła także  Podwójną Platynową Płytę za album Para Além da Saudade, który stał się jedną z najpopularniejszych płyt z muzyką fado w historii.

Jej nowy album „Leva-me Aos Fados” ukazał się również w Polsce.

Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem
Ana Moura – gwiazda młodego pokolenia fado
12.05.11 godz.20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

bilety: 120 zł – I miejsca, 100 zł – II miejsca, 80 zł – balkon, 50 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)