11.8 C
WROCŁAW
poniedziałek - 28.09.2020
Strona główna Ludzie Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z K2!

Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z K2!

Polski narciarz wysokogórski, biegacz górski i himalaista, Andrzej Bargiel, w niedzielę przeszedł do historii światowego himalaizmu. Polak spełnił swoje wielkie marzenie i dokonał niesamowitego wyczynu. Jako pierwszy człowiek w historii, zjechał na nartach z drugiej co do wielkości góry na ziemi – K2 (8611 m n.p.m.).

Bargiel na najwyższy szczyt Karakorum i drugą co do wysokości górę świata dotarł w niedzielę po godzinie 8 polskiego czasu. Po zdobyciu szczytu rozpoczął swój zjazd. Niestety po osiągnięciu 8000 m dalszą jazdę uniemożliwiały chmury, ograniczające widoczność praktycznie do zera. Tym samym zmuszony był do postoju, który trwał około godziny. Po wznowieniu zjazdu himalaista osiągnął 7000 m, gdzie znajdował się obóz trzeci. Pokonał Trawers Messnera i dotarł do grani na drodze Kukuczka-Piotrowski. Następnie czekały go pola śnieżne pełne szczelin.

Ostatecznie około godziny 16 polskiego czasu podano informację, że Bargiel dotarł do podstawy góry.

Dzisiejszy wyczyn był drugim podejściem Andrzeja Bargiela do zjazdu z K2. W zeszłym roku nie udało mu się zrealizować planu ze względu na bardzo złe warunki pogodowe.

Jednak K2 to nie pierwszy ośmiotysięcznik, z którego zjechał himalaista. W 2013 roku przemierzył trasę w dół z Sziszapangmy (8013 m), w kolejnym roku z Manaslu (8156 m), a w 2015 z Broad Peak (8051 m).


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: facebook Andrzeja Bargiela