Chorwacki pisarz Miljenko Jergović za książkę „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki” odebrał w sobotę wieczorem Operze Wrocławskiej Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Nagrodę za przekład otrzymała Magdalena Petryńska.

– Wyłonienie tych siedmiu nominowanych w tym roku tytułów nie było trudne, ponieważ wszystkie są warte zauważenia, znakomite, wspaniałe, każda z nich to olbrzymia przygoda estetyczna i intelektualna – mówił prof. Zawada, juror Angelusa przed ogłoszeniem zwycięskiej książki. –Te książki same weszły do finału, każda jest inna, ale wszystkie należą do prozy artystycznej, która mierzy się ze współczesnością. Wybór był więc bardzo trudny. 

Miljenko Jergović wraz z tłumaczką Magdaleną Petryńską / fot. wroclaw.pl

Jurorów zachwyciła „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki”, opublikowana przez wydawnictwo Czarne. Opowieść o tajemniczej śmierci Srdy Kapurovej, dziewczynki, która żebrała na ulicach Zagrzebia. O tym co się wydarzyło opowiada pięć różnych osób – m.in. śledczy, nocny stróż z kostnicy, przechodzień. Tym samym opowiadają o Zagrzebiu, o jego mieszkańcach, o przyjezdnych, o uchodźcach z ogarniętych wojną Bałkanów. Śmierć Srdy obnaża prawdę o mieszkańcach Zagrzebia, Chorwacji, dawnej Jugosławii.

– Niestety nie mówię po polsku, nie spodziewałem się nagrody, dlatego nie przygotowałem żadnej mowy – mówił Miljenko Jergović. – Mam nadzieję, że nie rozczarujecie się czytając moją książkę – dodał odbierając nagrodę.

Nagrodę autorowi wręczyła przewodnicząca jury Natalia Gorbaniewska. Miljenko Jergović otrzymał statuetkę Angelusa autorstwa Ewy Rossano oraz czek na 150 tys. zł. Fundatorem Nagrody Angelus jest miasto Wrocław. Nagrodą 20 tys. złotych wyróżniono tłumaczkę zwycięskiej książki Magdalenę Petryńską. Nagrodę dla tłumacza ufundowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa z Wałbrzycha.

(wroclaw.pl)