Planowanie podróży, zakup biletu w autobusie i tramwaju oraz tworzenie własnego kalendarza wydarzeń kulturalnych i sportowych – takie możliwości daje bezpłatna aplikacja Mobill, która działa już we Wrocławiu.

Mobill to nowa aplikacja wrocławskiej firmy Solid Solutions, która powstała przy współpracy z Zespołem Smart City Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. W jej promocję zaangażowali się zawodnicy Panthers Wrocław. Aplikacja ma za zadanie m.in. pomoc w planowaniu podróży transportem miejskim i płatności za bilety MPK.

– Aplikacja pozwala na bardzo ergonomiczną formę zakupu biletu komunikacji miejskiej.  Celem naszym było to, aby w ciągu dosłownie dwóch kliknięć można było dokonać jego zakupu. Aplikacja pozwala również na zaplanowanie podróży oraz na przejrzenie wydarzeń kulturalnych w regionie w jednym miejscu, w jednej aplikacji – mówi Mariusz Gasek, prezes zarządu Solid Solutions.

Aplikacja informuje podróżnego o środkach komunikacji zbiorowej, czyli autobusach i tramwajach, poprzez urządzenia zwane beaconami. Są to nadajniki wykorzystujące technologię bluetooth, których sygnał odbierają aplikacje na smartfonie. Dzięki nim nie trzeba wprowadzać numeru bocznego pojazdu ani numeru linii – aplikacja sama podaje nam te dane. Mobill zlokalizuje nas po pozycji GPS. Domyślnie będzie proponować podróż komunikacją miejską. Jeśli jednak miejsce podróży oddalone będzie od przystanków, pokaże również inne warianty dojazdu. Aplikacja ma umożliwić również planowanie indywidualnego kalendarza imprez kulturalnych i sportowych na terenie miasta. Po wybraniu kategorii wydarzenia, np. „kino”, wyświetli się repertuar wrocławskich kin i godziny seansów, które możemy dodać do kalendarza.

Aplikacja Mobill to w całości projekt prywatnej spółki Solid Solutions. Nie jest on finansowany w żadnym stopniu przez fundusze publiczne, jednak miasto skorzysta na jej działaniu.

– Jedną z idei SmartCity jest to, aby korzystać z rozwiązań, które mogą powstać przy współpracy ze startupami, z innowacyjnymi przedsiębiorstwami. Nasz udział w powstaniu tej aplikacji jest spory – aplikacja ta powstaje dla mieszkańców Wrocławia, dla turystów, którzy tu będą przyjeżdżali. Chcemy, aby to była jak najbardziej przyjazna – mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia. – Dodatkowo z tej aplikacji oraz z urządzeń, które są zamontowane w tramwajach i autobusach (czyli beaconów) zbieramy informacje o liczbie pasażerów, o zapełnieniu pojazdów. Informacje te chcemy wykorzystywać do lepszego planowania podróży. Będziemy widzieć potoki ludzi w określonych miejscach, co bardzo jest pomocne w poprawianiu jakości życia. Cała idea skupia się wokół tego, aby te nowoczesne technologie za pomocą fajnych pomysłów wykorzystywać dla mieszkańców.

Bezpłatną aplikację można już pobrać zarówno dla systemu Android, jak i IOS, a także dokonywać zakupu biletów komunikacji miejskiej. Cena biletów jest taka sama jak w biletomatach.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch