Wokół nas jest wiele ciekawych budowli – starych i nowych. Idąc do szkoły czy z wizytą do przyjaciół często nie zwracasz na nie uwagi. Jeśli chcesz poznać ich tajemnice – wybierz się do Muzeum Architektury i weź udział w projekcie „Architektura wokół nas”.

Nie będziesz się nudzić! Podczas niedzielnych spotkań dowiesz się między innymi jak niegdyś mieszkano i spędzano wolny czas we Wrocławiu. Wspólnie z architektem zaprojektujesz też budynek plombowy i ogród, zbudujesz most. Każdy będzie mógł również spróbować swoich umiejętności w grach edukacyjnych.

Do udziału w projekcie Muzeum Architektury zaprasza przede wszystkim dzieci w wieku 7-12 lat, ale możesz przyjść z rodzicami oraz młodszym lub starszym rodzeństwem. Wszystkie spotkania będą się odbywać w siedzibie Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej 5 we Wrocławiu.

 

ARCHITEKTURA WOKÓŁ NAS

Program

Lipiec (niedziela, 25.07., początek zabawy w godz.10-12)

Gra terenowa ARCHITEKTONICZNE PODCHODY, rozgrywana na Starym Mieście we Wrocławiu. Uczestnicy otrzymają książeczkę z ciekawostkami o poszczególnych budowlach wraz z planem według którego będą poruszać się po mieście. Przy  wybranych obiektach będą czekać animatorzy z prostymi zadaniami do wykonania.

Pochody to zawsze świetna zabawa, a te dodatkowo mają element edukacyjny

Sierpień (niedziela, 29.08., początek o godzinie 11)

Wrocław leży nad Odrą.

Spotkanie poświęcone budowlom, których funkcja związana jest z rzeką. W muzeum „popłynie” symboliczna rzeka, ponad którą uczestnicy zbudują mosty z kartonu, styropianu, patyczków i sznurka.

 

Wrzesień

Wrocławskie dworce kolejowe.

Pogadanka o roli linii kolejowych i dworców we Wrocławiu połączona z warsztatami plastycznymi, w trakcie których uczestnicy zbudują wielki pociąg z pudełek kartonowych.

Najpiękniejsze budowle Wrocławia.

Pogadanka wzbogacona o dwie gry edukacyjne: “Wrocławską układankę” oraz “Wrocławski wyścig”.

 

Październik

Zielony Wrocław.

Spotkanie poświęcone roli zieleni i małej architektury w pejzażu miasta. W jego trakcie uczestnicy będą mogli wykonać techniką kolażu projekty swojego wymarzonego ogrodu lub placu zabaw.

Jak mieszkano we Wrocławiu.

Pogadanka poświęcona przemianom budynków mieszkalnych na przestrzeni stuleci. Towarzyszyć jej będzie  zabawa edukacyjna „Umebluj dom”.

 

Listopad

Stare i nowe. Spotkanie z architektem poświęcone problemowi uzupełniania zabytkowej zabudowy Wrocławia nową architekturą. Podczas warsztatów uczestnicy sami zaprojektują budynek plombowy.

 

ZAPISY

Projekt „Architektura wokół nas” adresowany jest dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Zapisy przyjmujemy drogą internetową agnieszka.gola@ma.wroc.pl

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

NAGRODA DLA WARSZTATÓW

Warsztaty dla dzieci „Architektura wokół nas”, realizowane przez dział edukacji Muzeum Architektury od lipca do listopada 2010 roku, zostały uznane za Wydarzenie Muzealne Roku 2010 w kategorii działań edukacyjnych dla dzieci.
Autorką sukcesu Muzeum Architektury jest Agnieszka Gola, kierowniczka działu edukacji MA.

Projekt „Architektura wokół nas” był cyklem spotkań z różnymi obliczami architektury i jej twórcami. Zajęcia dla najmłodszych prowadzili m.in. architekci Tadeusz Sawa-Borysławski i Zbigniew Maćków. Dzieci uczyły się, jak budować mosty, poznały najpiękniejsze budowle Wrocławia i ciekawostki z nimi związane oraz nauczyły się aranżować wystrój dawnych i współczesnych mieszkań.

Warsztatom towarzyszyła publikacja autorstwa Agnieszki Goli i Magdy Ławickiej „Wędrówki ze skrzatem klasztornikiem po Starym Mieście we Wrocławiu” oraz gra internetowa „Zaprojektuj swój dom” dostępna na stronie internetowej muzeum www.ma.wroc.pl.

(Marta Czyż)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLiga bilardowa SEZAM CUP 2010/2011
Następny artykułBieg dla Maćka
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.