O pracy z Wojciechem Smarzowskim, depresji po zakończeniu pracy nad „Domem złym”, a także swoim debiucie reżyserskim – w Teatrze Starym w Lublinie z Arkadiuszem Jakubikiem rozmawiała Magdalena Sendecka.

 

MATERIAŁ VIDEO NA STRONIE: NINATEKA.PL

 

„Aktor Smarzowskiego”, tak się bowiem o nim mówi, przybliża kulisy pracy nad Domem złym. Konsekwencją pracy nad tym filmem była depresja po zakończeniu zdjęć, a także trudność w wychodzeniu ze skonstruowanego tam świata. Jakubik wskazuje na związaną z tym różnicę między aktorstwem filmowym a teatralnym. Opowiada o pierwszej wersji scenariusza, jego źródłach w notce z brukowego pisma kryminalnego oraz o licznych odwołaniach do tekstów kultury znajdujących się w filmie (Rostworowskiego, Dostojewskiego, Szekspira, Breugela, Bosha, a nawet do Biblii). Mówi także o specyfice pracy aktora, jako człowieka do wynajęcia, zależnego, stąd wzięła się jego potrzeba wyemancypowania się – pisze adaptacje, reżyseruje sztuki teatralne, zrealizował też swój pierwszy film – Prosta historia o miłości. Spotkanie obfituje w zabawne anegdoty, np. tę z planu jego pierwszego filmu, w którym zagrał jako 7-latek u boku Anny Dymny i Franciszka Pieczki – Okrągły tydzień.

Arkadiusz Jakubik – aktor, reżyser, scenarzysta teatralny i muzyk (założyciel zespołu Dr Misio). Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Znany z takich filmów, jak:Małżowina, Nienasycenie, Wesele, Dom zły, Jesteś Bogiem!, Drogówka, Chce się żyć, uczestniczy także z twórczości młodych twórców czy niezależnej, np. film Małe stłuczki, etiudy Muka!, Dzień oszusta. Reżyser sztuk teatralnych wystawianych w warszawskim Teatrze Rampa. Reżyser i producent filmu Prosta historia o miłości. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Kino w Teatrze Starym to program promocji kina i twórców filmowych organizowany w Teatrze Starym w Lublinie. Jego kuratorką jest Magdalena Sendecka – krytyk filmowy, redaktorka miesięcznika „Kino” i TVP Kultura, ekspertka PISF. W ramach programu filmowego organizowane są pokazy oraz spotkania z artystami.