„Artyści” Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego trafią do widzów w USA. Intrigue Entertainment, amerykański producent  zainteresował się stworzeniem adaptacji serialu i  podpisał umowę przedwstępną z TVP. 

Telewizja Polska zaprezentowała „Artystów” w Cannes na targach telewizyjnych MIPCOM 2017. Oprócz serialu Strzępki i Demirskiego zostały pokazane ostanie produkcje TVP:  „Wojenne dziewczyny”, „Miasto skarbów”, „Komisja morderstw”, i  „Korona królów”.

Reżyserka Monika Strzępka i dramaturg Paweł Demirski przed powstaniem „Artystów” dość często pracowali w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Ich najbardziej znane spektakle „Tęczowa trybuna 2012” , „Courtney Love”, „Śmierć podatnika” czy „Dziady. Ekshumacja” budziły spore kontrowersje i stały się początkiem nowego języka w teatrze. „Artyści” zaś proroczo przedstawiali problem wtrącania się władzy do instytucji kultury, podobnie jak przypadku wrocławskiego teatru. Nie wiadomo czy TVP będzie kontynuować pomysł Strzępki i Demirskiego i czy powstanie II sezon „Artystów”.

Amerykanie i  TVP podpisali umowę przedwstępną na sprzedaż praw do adaptacji serialu. Jak powiedział Maciej Stanecki (członek zarządu spółki) pilot serialu trafi do największych stacji w USA. Intrigue Entertainment  współpracuje m.in. z HBO, NBC, Netflixem, Showtim i Fox.

Przypomnijmy, że w obsadzie serialu pojawili się aktorzy związani z Tpl we Wrocławiu za czasów jego dobrej passy m. in. : Ewa Skibińska, Marcin Czarnik, Katarzyna Strączek, czy Adam Cywka.


Autor: Sabina Misakiewicz
Zdjęcie: Kadr z serialu/Filmweb