Podróż po świecie śladami polskich filmowców, w którą ruszyliśmy podczas 9. sezonu Polish Cinema for Beginners, zbliża się do finału. Po wizytach we Francji („Danton”), Szwecji („Obce niebo”), Stanach Zjednoczonych („Ewangelia według Harry’ego”) i Portugalii („Imagine”) na ostatni pokaz zabierzemy widzów do Wielkiej Brytanii. 7 grudnia zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na pokaz „Autora widmo” Romana Polańskiego.

Zrealizowany w gwiazdorskiej obsadzie osiemnasty pełnometrażowy film Romana Polańskiego podejmuje ulubiony przez reżysera motyw człowieka w pułapce. Tym razem autor „Dziecka Rosemary” opowiada historię pisarza (Ewan McGregor), który dostaje zlecenie ułożenia w książkę wspomnień Adama Langa (Pierce Brosnan) – byłego premiera Wielkiej Brytanii, wyraźnie wzorowanego na Tonym Blairze. Okazuje się, że jego poprzednik zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, a tytułowy ghost writer pracować musi pod silną presją nie tylko Langa, jego żony (Olivia Williams) i asystentki (Kim Cattrall), ale także prasy i służb specjalnych. Wgląd w mroczne kulisy szczytów władzy sprawia, że praca literata okazuje się coraz bardziej niebezpieczna. Atmosfera gęstnieje, a napięcie – jak na thriller przystało – sięga zenitu.
Oparty na książce Roberta Harrisa „Autor widmo” zdobył sześć Europejskich Nagród Filmowych (w tym za najlepszy film) i przyniósł Polańskiemu Srebrnego Niedźwiedziadla najlepszego reżysera na festiwalu w Berlinie.

Organizowany od 2012 roku Polish Cinema for Beginners to pierwszy w skali całego kraju program filmowy tak bezpośrednio zwracający się do odbiorców obcojęzycznych, którzy często nie mieli wcześniej okazji poznać największych arcydzieł polskiej kinematografii, ale i kultowych klasyków naszej popkultury. Pokazy Polish Cinema for Beginners poprzedzone są zawsze wprowadzeniem eksperta, przybliżającym tematykę i kontekst filmu, a podsumowane dyskusją, podczas której widzowie mogą rozwiać wątpliwości lub po prostu porozmawiać o tym, co z tego, co zobaczyli na ekranie, przypadło im do gustu, a co nie. 9. odsłona nagrodzonego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej projektu – organizowana pod hasłem „Poland Abroad” – prezentuje 5 filmów, które układają się w podróż szlakami polskiego kina po świecie. Od Wajdy do Polańskiego, przyglądamy się temu, jak twórcy z Polski odnajdują się w międzynarodowych kinematografiach i tam opisują świat.
Pokaz „Autora widmo” odbędzie się 7 grudnia o godzinie 20:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa.
Do zobaczenia w kinie!


Autor: Kuba Żary