Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu rozpocznie badania stanu zdrowia mieszkańców. W przyszłym tygodniu do skrzynek pocztowych wrocławian trafią zaproszenia do udziału w badaniach.

Naukowcy i lekarze z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przebadają 2500 osób – dziecko i jednego z rodziców. Uczestnicy zostali wybrani losowo, dane na podstawie bazy PESEL przekazało Ministerstwo Cyfryzacji. Badania są współfinansowane przez miasto, które przeznaczyło na ten cel blisko pół miliona złoty.

Z naszego punktu widzenia to bardzo ważne badanie. Wierzę, że na jego podstawie uda się stworzyć plan działań dla miasta, który poprawi zdrowie wrocławian. Miasto jest tu dla nas naturalnym partnerem – mówi p.o rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski.

Zaproszenie zawierać będzie numer telefonu, pod którym należy się zarejestrować. W ramach badania każdy z uczestników (dziecko i rodzic) będzie miał wykonane badania laboratoryjne (tj. morfologa krwi, poziom glukozy, hemoglobina glikowana, poziom kreatyniny, lipidogram: cholesterol całkowity, LDL cholesterol, HDL cholesterol, trójglicerydy, poziom elektrolitów: sód i potas oraz poziom hormonu tyreotropowego TSH. Dodatkowo wykonane zostaną badania EKG, spirometria, pomiar ciśnienia tętniczego, badania antropometryczne z uwzględnieniem analizy składu masy ciała oraz badanie laryngologiczne i audiometryczne. Koszt badań dla rodziny to około tysiąca złotych.

Wiedząc o zagrożeniach, zmieniamy styl życia rodziny. Wprowadzamy zdrowe zasady żywienia. Modyfikujemy codzienną dietę, wykluczając z niej produkty wysokoprzetworzone. Wzajemnie mobilizujemy się do uprawiania aktywności ruchowej. Spacer, jazda na rowerze, pływanie to propozycje, z których każdy może coś dla siebie wybrać – mówi Jadwiga Ardelli – Książek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Wrocławia.

Już wkrótce w skrzynkach pocztowy wrocławskich rodzin pojawią się zaproszenia, które nasi lekarze wysyłają w ramach…

Gepostet von Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu am Mittwoch, 6. November 2019