Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych we wtorek ogłosiła swoje nominacje, zaskoczenia nie ma, głównym faworytem jest „Kształt wody” reżyserii Guillermo del Toro. Film otrzymał aż 12 nominacji. Miły akcent stanowi nominacja dla polsko–brytyjskiej animacji „Twój Vincent”, która powalczy o wyróźnienie w kategorii animacja z „Coco” i „Nazywam się Cukinia”. Podczas rozdania tegorocznych Złotych Globów niestety nie udało się wygrać, statuetkę sprzed nosa Vincenta sprzątnął Pixar, jednak podejrzewam, że rozdanie BAFTA może się okazać znacznie pomyślniejsze dla malarza.  

Z perspektywy otrzymanych nominacji prowadzi „Kształt wody”, zaraz za nim plasują się „Czas mroku”, a także zwycięzca tegorocznych Złotych Globów „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” – filmy zdobyły po dziewięć nominacji. Pierwszą trójkę zamykają „Blade Runner 2049” oraz „Dunkierka”, które powalczą o statuetki w ośmiu kategoriach.  

Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) przyznawane są co roku 1947. Pierwotnie statuetki wręczane były w kinie Odeon na Leicester Square, jednak w 2008 roku ceremonia została przeniesiona do Royal Opera House.

Gala wręczenia nagród BAFTA odbędzie się 18 lutego.


Poniżej pełna lista nominowanych pozycji:

Film
„Tamte dni, tamte noce”
„Czas mroku”
„Dunkierka”
„Kształt wody”
„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Film brytyjski
„Czas mroku”
„The Death of Stalin”
„Piękny kraj”
„Paddington 2”
„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

 

Debiut brytyjskiego producenta, scenarzysty, reżysera
„The Ghoul”
„Nie jestem czarownicą”
„Jawbone”
„Nasze królestwo”
„Lady M.”

film zagraniczny
„Elle”
„Najpierw zabili mojego ojca”
„Służąca”
„Niemiłość”
„Klient”

Dokument
„Miasto duchów”
„Nie jestem twoim murzynem”
„Ikar”
„Niewygodna prawda 2”
„Jane”

Animacja
„Coco”
„Twój Vincent”
„Nazywam się Cukinia”

Reżyseria
Denis Villeneuve – „Blade Runner 2049”
Luca Guadagnino – „Tamte dni, tamte noce”
Christopher Nolan – „Dunkierka”
Guillermo del Toro – „Kształt wody”
Martin McDonagh – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Scenariusz oryginalny
„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
„Uciekaj!”
„I, Tonya”
„Lady Bird”
„Kształt wody”

Scenariusz adaptowany
„Tamte dni, tamte noce”
„The Death of Stalin”
„Film Stars Don’t Die in Liverpool”
„Gra o wszystko”
„Paddington 2”

Aktorka
Annette Bening – „Film Stars Don’t Die in Liverpool”
Frances McDormand – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
Margot Robbie – „I, Tonya”
Sally Hawkins – „Kształt wody”
Saoirse Ronan – „Lady Bird”

Aktor
Daniel Day–Lewis – „Nić widmo”
Daniel Kaluuya – „Uciekaj!”
Gary Oldman – „Czas mroku”
Jamie Bell – „Film Stars Don’t Die in Liverpool”
Timothée Chalamet – „Tamte dni, tamte noce”

Aktorka drugoplanowa
Allison Janney – „I, Tonya”
Kristin Scott Thomas – „Czas mroku”
Laurie Metcalf – „Lady Bird”
Lesley Manville – „Nić widmo”
Octavia Spencer – „Kształt wody”

Aktor drugoplanowy
Christopher Plummer – „Wszystkie pieniądze świata”
Hugh Grant – „Paddington 2”
Sam Rockwell – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
Willem Dafoe – „The Florida Project”
Woody Harrelson – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Muzyka
„Blade Runner 2049”
„Czas mroku”
„Dunkierka”
„Nić widmo”
„Kształt wody”

Zdjęcia
„Blade Runner 2049”
„Czas mroku”
„Dunkierka”
„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
„Kształt wody”

MONTAŻ
„Blade Runner 2049”
„Baby Driver”
„Dunkierka”
„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
„Kształt wody”

Scenografia
„Blade Runner 2049”
„Czas mroku”
„Dunkierka”
„Piękna i Bestia”
„Kształt wody”

Kostiumy
„Piękna i Bestia”
„Czas mroku”
„I, Tonya”
„Nić widmo”
„Kształt wody”

Charakteryzacja
„Blade Runner 2049”
„Czas mroku”
„I, Tonya”
„Powiernik królowej”
„Cudowny chłopak”

Dźwięk  
„Blade Runner 2049”
„Baby Driver”
„Dunkierka”
„Kształt wody”
„Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”

Efekty specjalne
„Blade Runner 2049”
„Dunkierka”
„Kształt wody”
„Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”
„Wojna o planetę małp”

Brytyjski animowany film krótkometrażowy
„Głowa na karku”
„Mamoon”
„Poles Apart”

Brytyjski film krótkometrażowy
„Aamir”
„Cowboy Dave”
„A Drowning Man”
„Work”
„Wren Boys”


Autor: Patryk Wolny