Brytyjczycy po raz 72. rozdali nagrody BAFTA – statuetki we wszystkich najważniejszych kategoriach trafiły do „Faworyty” i „Romy”, „Zimna wojna” bez wyróżnienia.

Przyglądając się zwycięzcom w kluczowych kategoriach, można dojść do wniosku, że tegoroczne rozdanie nagród BAFTA zorganizowano jedynie dla dwóch produkcji „Faworyty” (7 statuetek) oraz „Romy” (4 statuetki). Wyjątek stanowi nagroda dla najlepszego aktora, którą zgarnął Rami Malek za występ w „Bohemian Rhapsody”.

Warto zauważyć, że statuetka za najlepszy film, jak i dla najlepszego reżysera trafiła do twórców „Romy”. W tej drugiej kategorii Alfonso Cuarón konkurował m.in. z Pawłem Pawlikowskim, który już po raz kolejny musiał ustąpić meksykańskiemu koledze. Niestety istnieje spore prawdopodobieństwo, że na rozdaniu Oscarów sytuacja znów się powtórzy, i „Zimna wojna” przegra z kretesem.

Warto wspomnieć także o honorowej nagrodzie BAFTA, która w tym roku powędrowała do rąk Thelmy Schoonmaker, montażystki filmów fabularnych Martina Scorsese. Cieszy także wygrana „Spider-mana: Uniwersum” w kategorii najlepszego filmu animowanego, który, wszystko na to wskazuje, zgarnie także i Oscara. Film zdecydowanie zasługuje na miano jednej z najlepszych animacji ostatnich lat.

Pozostając przy superbohaterach, „Czarna Pantera” została doceniona za efekty specjalne. Okazała się tym samym lepsza od „Avengers: Wojna bez granic” – co jest nieco zaskakujące.


Poniżej pełna lista nagrodzonych:

FILM:
Roma

FILM BRYTYJSKI:
Faworyta

FILM ZAGRANICZNY:
Roma

DOKUMENT:
Free Solo

DEBIUT BRYTYJSKIEGO PRODUCENTA, SCENARZYSTY, REŻYSERA:
Pod ciemnymi gwiazdami

ANIMACJA:
Spider-Man Uniwersum

REŻYSERIA:
Alfonso Cuarón – Roma

SCENARIUSZ ORYGINALNY:
Faworyta

SCENARIUSZ ADAPTOWANY:
Czarne bractwo. BlacKkKlansman

AKTORKA:
Olivia Colman – Faworyta

AKTOR:
Rami Malek – Bohemian Rhapsody

AKTORKA DRUGOPLANOWA:
Rachel Weisz – Faworyta

AKTOR DRUGOPLANOWY:
Mahershala Ali – Green Book

MUZYKA:
Narodziny gwiazdy

ZDJĘCIA:
Roma

MONTAŻ:
Vice

SCENOGRAFIA:
Faworyta

KOSTIUMY:
Faworyta

CHARAKTERYZACJA:
Faworyta

DŹWIĘK:
Bohemian Rhapsody

EFEKTY SPECJALNE:
Czarna Pantera

BRYTYJSKI ANIMOWANY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY:
Roughhouse

BRYTYJSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY:
73 Cows

WSCHODZĄCA GWIAZDA KINA:
Letitia Wright


Autor: Patryk Wolny