Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego zaprasza na spektakl pt. „Bagaż” w reżyserii Aleksandra Maksymiaka. Historia jest adaptacją opowiadań Brunona Schulza, min. „Sanatorium pod klepsydrą” i „Traktatu o manekinach”. Na scenie zobaczymy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego wrocławskiej filii AST.  Premiera 16 marca.

Reżyser i pedagog AST we Wrocławiu Aleksander Maksymiak w oparciu o dzieła Schulza wykreował tajemniczy świat, do którego zaprasza widzów. Wędrówka po tym świecie będzie podróżą, w której nie działają prawa fizyki czy logiki.

– Istotą w tym spektaklu jest czas – tłumaczy Aleksander Maksymiak, reżyser. – Jesteśmy tu uwikłani w różnego rodzaju doczesne sytuacje, jesteśmy manipulowani, zagubieni w tym czasie. Osią jest właśnie czas pozostający w różnorodnych związkach z przedstawianymi światami.

 

Proza Schulza naszpikowana jest tajemnicą, absurdem i przekraczającymi granice wyobraźni sytuacjami. Głównym bohaterem jest Józef i jego pamięć składająca się ze śladów wspomnień, miejsc czy ludzi. W historii Józefa pojawiają się trzy siostry, Mojry – pełnią funkcję starożytnego chóru ale też są sprawczyniami wielu istotnych zdarzeń.

 – Jestem Polda, w spektaklu mam dwie siostry – opowiada Natalia Bloch, studentka IV roku Wydziału Lalkarskiego AST. – Wszystkie trzy jesteśmy wysłanniczkami doktora Gotarda, który kreuje cały ten przedziwny świat. Nie chcę zbyt wile zdradzać, ale powiem, że w pewnej scenie ujawniam bardzo ciekawą zależność rządzącą tym światem. 

Nieodłączną częścią spektaklu są lalki autorstwa Maksymiaka. Co prawda stworzone do innego przedstawiania, ale również opartego na Schulzu.

 – Nie zakładaliśmy na początku pracy, że lalki muszą tu zaistnieć, jednak cała plastyczność tego projektu, cała jego magia aż prosiła by one tu zafunkcjonowały – opowiada Natalia Bloch.  – Zapraszamy widzów do niesamowitego, odrealnionego miejsca, w którym każda postać ma swój tytułowy bagaż, oczywiście dla każdego jest on czym innym. 


Bagaż 

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego  w roku akademickim 2017/2018 na podstawie “Sanatorium pod Klepsydrą”, „Traktatu o manekinach” oraz innych utworów Brunona Schulza

Inscenizacja, reżyseria i scenografia: Aleksander Maksymiak
Muzyka: Zbigniew Karnecki
Przygotowanie wokalne: Małgorzata Jaworska-Kaczmarek
Plastyka ruchu: Ewelina Ciszewska
Asystentki reżysera: Dorota Bator, Agnieszka Ejsmont

Występują: Karolina Bartkowiak, Natalia Bloch , Agnieszka Ejsmont , Filip Niżyński , Michał Skiba, Łukasz Staniewski

Czas trwania: ok. 60 min.
Grupa wiekowa:16 +


16.03.| godz.19.00 PREMIERA
17.03.| godz.19.00 PREMIERA

KOLEJNE SPEKTAKLE 
20.03.| godz.19.00
21.03.| godz.19.00
22.03.| godz.19.00
23.03.| godz.18.00

Wstęp wolny | Informacja i rezerwacja miejsc:
Tel. 71 3583423, ast@ast.wroc.pl
http://ast.wroc.pl/rezerwacje/


Autorka: Sabina Misakiewicz