Teatr Arka weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu Fringe, którego najbliższa edycja rozpocznie się 23 maja w Pradze. Wrocławianie zaprezentują tam „Bal w Hawkinga”, który w dniach 21-22 maja będzie można też zobaczyć w teatrze przy ul. Menniczej 3.

Spektakl nie jest jednak jedynie filozoficzną przypowieścią, czy też próbą komentarza odnoszącego się do statusu kulturowego i społecznego osób cierpiących na różnego rodzaju dysfunkcje. W historii opowiadanej przez zespół Teatru Arka, widz odnajdzie też wszystkie elementy romansu : namiętność i czułość, oddanie i zdradę, bliskość i odrzucenie. Jedyną różnicę stanowi wózek inwalidzki, w którym zostaje unieruchomiony bohater. Dodatkowo wrażenia towarzyszące publiczności oglądającej przedstawienie z pewnością potęguje fakt, że połowę zespołu aktorskiego stanowią osoby niepełnosprawne. Arka to bowiem miejsce wyjątkowe. Jest jedynym w Polsce zawodowym teatrem integracyjnym.

Wysiłki i twórczość zespołu zostały już docenione przez międzynarodowe grono miłośników i pracowników teatrów, w trakcie ubiegłorocznej edycji Festiwalu FRINGE w Edynburgu, gdzie spektakl zebrał bardzo dobre recenzje, min. w Scotsman, najbardziej opiniotwórczej gazecie w Szkocji.

Wydarzenie to stanowi coroczny przegląd najnowszych nurtów i tendencji występujących na scenach teatralnych całego świata. FRINGE odnosi się do multidyscyplinarnych, niekonwencjonalnych działań artystycznych. Festiwale z rodziny FRINGE przyjmują wiele postaci i rozwijają zróżnicowane modele w zależności od miejsca, w którym się odbywają. Organizatorzy z założenia szukają czegoś odmiennego niż komercyjna popkultura i jednocześnie czegoś innego niż tzw. sztuka wysoka.

W tym roku, Teatr Arka, jako jedyna grupa w Polsce,  będzie miał okazję zaprezentować „Bal u Hawkinga” publiczności praskiej edycji Festiwalu Teatralnego FRINGE, która rozpocznie się 23 maja.

„BAL U HAWKINGA”

Rżyseria – Renata Jasińska
Scenariusz – Jarosława Makus na podstawie prac Stephena Hawkinga oraz Andrzeja Falkiewicza
Konsultacje naukowe – dr Iwona Mróz
Muzyka – Łukasz Damrych, Maciej Sibilski
Scenografia i kostiumy – Sylwia i Maciej Hoffmanowie
Reżyseria świateł – Alexandre Marquezy
Choreografia – Alessandra Donati, Agata Obłąkowska-Woubishet
Obsada: Agata Obłąkowska-Woubishet, Alexandre Marquezy, Michał Przybysz, Beata Lech-Kubańska, Sylwester Różycki, Tomasz Żytka, Joanna Gierdal, Maciej Sibilski, Alicja Idasiak, , Anna Rzempołuch, Dariusz Bajorczyk, Jan Kot, Andrzej Kus

Autor | JS
Zdjęcia | mat. prasowe

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAfterpremiera Stand_up Witkacego
Następny artykułSabina Misakiewicz: Magia sztuki
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.