Multikino zaprasza na retransmisję baletu „Giselle” z Teatru Bolszoj. Pokaz odbędzie się 29 lutego o godzinie 18:00 w Multikinie Arkady Wrocławskie.

Wiejska dziewczyna Giselle zakochuje się w przystojnym młodzieńcu, nie wiedząc, że to książę Albert w przebraniu. Książę nie może ożenić się z ubogą panną, ma już zresztą narzeczoną. Gdy prawda wychodzi na jaw, Giselle umiera z rozpaczy i dołącza do willid – duchów dziewcząt, które zmarły przed ślubem. Nocą, w scenerii leśnego cmentarza, Giselle powstaje z grobu i jeszcze raz spotyka Alberta, którego na miejsce jej spoczynku przywiodły wyrzuty sumienia. Młodzieniec jest jednak w niebezpieczeństwie…

Ten XIX-wieczny tytuł jest kwintesencją baletu romantycznego, pełnego niesamowitości, grozy i korowodów tańczących zjaw, przyobleczonych w tiulowe suknie. Od kilkunastu lat „Giselle” jest nieobecna na polskich scenach, nadarza się zatem niepowtarzalna okazja do obcowania z tym arcydziełem sztuki tańca.

Retransmisję zobaczymy 29 lutego o godzinie 18:00 w Multikinie Arkady Wrocławskie.

Czas trwania: Przedstawienie trwa 2 godziny 20 min.

Ceny biletów:

– 40 zł – bilet normalny
– 35 zł – bilet ulgowy (dla uczniów i studentów z ważną legitymacją oraz Seniorów)
– 30 zł – bilet grupowy (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)


Dla naszych Czytelników mamy podwójne zaproszenie na ten balet. Aby je otrzymać należy napisać w komentarzu na fejsbuku lub za pomocą naszego formularza kontaktowego: „Teatr Bolszoj”. Czekamy do piątku, 26 lutego, do godz. 12. Zwycięzcy otrzymają informacje na maila lub przez fejsbuka.


Adolphe Adam (1803–1856) / Jurij Grigorowicz

Giselle

Balet romantyczny w dwóch aktach (1841 r.)

Premiera niniejszej inscenizacji w Bolszoj: 2 maja 1987 r.

Nagranie zrealizowania w październiku 2015 r.

Obsada:

Swietłana Zacharowa jako Giselle

Siergiej Połunin jako Książę Albert

Denis Sawin jako Hans, myśliwy

Anna Antropowa jako Berta, matka Giselle

Wiera Borisenkowa jako Batylda, narzeczona księcia

Jekaterina Szypulina jako Mirta, królowa willid

Angelina Karpowa, Ana Turazaszwili Dwie Willidy

Daria Chochłowa i Igor Cwirko Pas de deux w I akcie

Soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj

Realizatorzy:

Paweł Kliniczew – dyrygent

Jurij Grigorowicz wg Jeana Coralliego, Jules’a Perrota, Mariusa Petipy – choreografia

 

Treść baletu

 

Akt pierwszy

W niewielkiej wiosce żyje młodziutka dziewczyna Giselle. Jest zakochana i wierzy, że jest kochana przez młodzieńca Alberta. Młodzi spotykają się, Albert przysięga dziewczynie miłość i małżeństwo. Zakochany w Giselle leśniczy Hilarion stara się przestrzec ją, że nieznajomy Albert nie jest tym za kogo się podaje. Leśniczy wchodzi do domu Alberta i znajduje tam szpadę z herbem. Domyśla się, że to książę z pobliskiego zamku. W wiosce akurat zatrzymuje się wspaniały orszak arystokratów polujących w lesie. Albert usiłuje się ukryć, bo wśród zebranych jest jego oficjalna narzeczona Batylda. Gdy Hilarion wyjawia prawdę Giselle wstrząśnięta traci zmysły i umiera. Albert rozpacza nad ciałem ukochanej.

 

Akt drugi

Nocą na leśnym cmentarzyku pojawiają się wilidy – duchy narzeczonych zmarłych przed ślubem. Na końcu zjawa się ich władczyni – groźna Mirta. Z grobu powstaje także Giselle. Wilidy tańczą, a gdy w ich korowód wpadnie jakiś śmiertelnik, potrafią zamęczyć go tańcem na śmierć. Taki los spotyka Hilariona, który przychodzi na grób Giselle. Leśniczy pada wycieńczony na ziemię. Także książę Albert przychodzi na cmentarz. Spotyka ducha Giselle i zakochani przez chwilę są znów razem, ale duch wymyka się a wilidy wyciągają ramiona po Alberta. Giselle staje w obronie młodzieńca. O wschodzie słońca znikają duchy, Albert po raz ostatni żegna się z ukochaną.