Rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawny, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, dziennikarz został laureatem w plebiscycie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Za swoje działania i zaangażowanie odebrał statuetkę podczas XII Gali konkursu „Człowiek bez barier” na Zamku Królewskim w Warszawie.

Główny laur przypadł Januszowi Świtajowi z Fundacji Anny Dymnej, a wśród czterech laureatów –  obok „Skrzyni” – znalazł się także Krzysztof Jankowski, student Wyższej Szkoły Bankowej, który w minionym roku wybrał się w podroż do Indii.

Statuetkę Bartłomiejowi Skrzyńskiemu wręczył Marian Zalewski, członek zarządu TVP SA. – Szanowni Państwo, tak sobie myślałem, lecąc wczoraj do Brukseli, a dzisiaj na tę Galę z Brukseli do Warszawy, czy państwo są zakochani albo czy byli zakochani? Ja chciałem powiedzieć, że ja jestem: w życiu, w każdej chwili, którą chcę chłonąć – powiedział wzruszony Skrzyński. Dziękował bliskim, przyjaciołom i współpracownikom.
– Rodzice, Siostra, sprawdzeni od lat Przyjaciele, a w codziennej pracy Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz dają mi moc do działań, wspierania innych i podróży realizacji pasji, jeżdżenia za Tomkiem Gollobem, aby oglądać jego szarżę na torze żużlowym, skakania na bungee.

Następnie prezes Piotr Pawłowski przybliżył zebranym ideę konkursu „Człowiek bez barier”, który po raz pierwszy odbył się w 2003 r. – Europejskim Roku Osób Niepełnosprawnych. Celem konkursu jest prezentowanie sylwetek wyjątkowych osób z niepełnosprawnością, które niezależnie od miejsca zamieszkania, statusu społecznego, zawodu czy wykształcenia łączy postawa życiowa i zaangażowanie na rzecz innych. Wszyscy, którzy znaleźli się w półfinałowej piętnastce, codziennie udowadniają, że bariery istnieją dla tych, którzy nie chcą ich pokonać.

– To już XII gala finałowa. Kapitule konkursu od lat przewodniczy prof. Antonina Ostrowska. Już niejednokrotnie chciała zdezerterować, ale jej wiedza i doświadczenie są nam niezbędne – żartował Piotr Pawłowski. Przypomniał słowa Konfucjusza: „Najsilniejszym wojownikiem jest ten, kto pokona siebie”.
– Niepełnosprawność jest wyzwaniem, pokonywaniem siebie. Laureaci to osoby, które podróżują, latają, nurkują; łączy ich to, że wychodzą z domu, przełamują bariery”.

Pytali mnie nie tylko dziennikarze: „Jak to jest, że masz wszystkie argumenty na „nie”, żeby użalać się nad swoim losem: choroba – postępujący zanik mięśni typ Duchenne, która miała „wezwać” na drugą stronę mocy już 15 lat temu, tracisz siły, a wybierasz te na „tak”: podróżujesz, nurkujesz, skaczesz na bungee, pomagasz innym, a tylko na początku grudnia w ciągu trzech dni byłeś służbowo w Brukseli, Frankfurcie, Warszawie, znowu w Belgii i we Wrocławiu?”. Odpowiadam zatem: we Wrocławiu nie udałoby udoskonalać przestrzeni „bez barier”, gdyby nie wsparcie Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, a także NGO’sów. W ogóle trudno byłoby żyć, gdyby nie Siostra – Magdalena, Rodzice, sprawdzeni od lat Przyjaciele. Z kolei smak wina w dzielnicy La Geria, na powulkanicznej Lanzarotte, nurkowanie w Ocenie u stóp Fuerteventury, czy Medine w Marrekeszu pozwalają zatrzymać się, nabrać energii, by potem od 6 do 24 „zarabiać” na piękny, choć krótki sen. Dziękując zatem, serdecznie pozdrawiam i pędzę dalej – działać. Mniej zastanawiając się nad tym, co „strzyka i boli”, a bardziej co można zrobić – dla innych…

Portal www.niepelnosprawni.pl tak pisał dziś  o Bartłomieju Skrzyńskim: Aktywny i niestrudzony. To on wymyślił określenie „w-skersi”, które stało się znane dzięki Telewizji Polskiej, która zaczęła nadawać program pod takim tytułem. Za program Bartłomiej Skrzyński otrzymał w 2003 r. od PFRON statuetkę za „szczególny wkład w promowanie idei równości szans osób niepełnosprawnych i propagowanie integracji w Europejskim Roku Osób Niepełnosprawnych”, a w 2008 r. – Grand Prix w ogólnopolskim konkursie „Oczy Otwarte”, organizowanym przez Integrację pod patronatem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wkrótce z przyjacielem produkował i prowadził program „Bez Barier”, emitowany na antenie TVP Wrocław i portalu bezbarier.tv. Otrzymali za to w 2010 r. brązowy medal w konkursie „Lodołamacze”, w kategorii „Przedsiębiorca – Osoba Niepełnosprawna”. Stworzył też – w ramach programu „Nie ma barier. Dolny Śląsk” – portal niemabarier.dolnyslask.pl, a także uczestniczył w projekcie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła równa dla wszystkich”.

Dzięki zaangażowaniu w wiele miejskich kampanii społecznych Bartłomiej Skrzyński jest we Wrocławiu rozpoznawalną osobą poruszającą się na wózku (choruje na postępujący zanik mięśni). Publikuje artykuły we wrocławskich i ogólnopolskich pismach i na portalach internetowych. Władze Wrocławia powierzyły mu w 2010 r. funkcję Rzecznika Miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych.

– Chciałbym, aby miasto, transport, infrastruktura i instytucje były powszechnie dostępne dla wszystkich mieszkańców – mówi.
– Zdaję sobie sprawę, że na wiele rzeczy trzeba jeszcze poczekać, ale Wrocław staje się miastem dla wszystkich, w każdym roku mamy nowe cele do realizacji; jednym z nich jest to, aby w przyszłym roku już 100 proc. autobusów było niskopodłogowych i dostępny był główny rynek. Do pracy mobilizuje mnie motto: „Jeśli nie ja, to kto?”. Chcę zrobić jak najwięcej dla Wrocławia.

Autor | Piotr Kosior
Zdjęcie | Piotr Kosior