Intrygująca teatralna opowieść, sześcioro tancerzy i przejmujący świat Georges’a Bataille’a, francuskiego pisarza i filozofa – spektakl „Bataille i świt nowych dni”, grany na najważniejszych polskich scenach tanecznych, tej jesieni rozpocznie nowy cykl kulturalny Biura Wrocław 2016. Pierwsze spotkanie w ramach „I’m part of” odbędzie się 18 listopada w Imparcie. Bilety (10-15 zł) już w sprzedaży.

Podstawą realizacji spektaklu Sławka Krawczyńskiego i Anny Godowskiej były cztery teksty Bataille’a: „Doświadczenie wewnętrzne”, „Łzy erosa”, „Część przeklęta” i „Erotyzm”. Stanowiły one przedmiot wielokierunkowej pracy badawczej, podczas której autorzy zastosowali metodę pracy ze snami i nieświadomością, rozwijaną od 2005 r. w ramach projektu „Taniec śniącego ciała“. Doskonały sposób, w jaki autorom udało się przełożyć język filozofa na taniec, intensywność gry aktorskiej i niezwykle sugestywna choreografia sprawiły, że „Bataille i świt nowych dni” uznany został za jedną z najciekawszych propozycji polskiego tańca współczesnego. Spektakl przebojem zdobył też najważniejsze polskie teatralne sceny i festiwale (Malta Festival, Ciało/Umysł Festiwal, Polska Platforma Tańca).

Sam Georges Bataille to jeden z niewielu myślicieli minionego stulecia, który miał odwagę bezkompromisowo i bezwzględnie zapytać o sens i kształt ludzkiego istnienia. Jego rebelianckie idee uderzały w nowożytną kulturę zbudowaną wokół systemu pracy, która – jak twierdził – wyprowadziła człowieka na jałowe terytoria. Filozof rzuca nam wyzwanie, prowadzi do miejsca, gdzie „wszystkie gwałtowne uczucia zlewają się w jedno”. Jego filozofia w niewypowiedziany wprost sposób wskazuje na taniec.

Teatr w Imparcie w „offowych” cenach

Tej jesieni „Bataille i świt nowych dni” po raz pierwszy trafi do Wrocławia i zainauguruje „I’m part of” – nowy cykl kulturalnych spotkań w Imparcie.

 – Chcielibyśmy podtrzymywać duże zainteresowanie wrocławian wydarzeniami kulturalnymi w mieście, które wzrosło m.in. dzięki działaniom Europejskiej Stolicy Kultury. Chcemy korzystać z tej energii, pracować z nią, podążając jednocześnie za nowymi potrzebami społeczności – chętniej będącej częścią czegoś więcej niż tylko biernym widzem – zapowiada Marek Gluziński, pomysłodawca i producent cyklu.

Podczas spotkań wrocławska publiczność będzie mogła zobaczyć najlepsze polskie spektakle taneczne, a także wziąć udział w koncertach, offowych spektaklach teatralnych oraz w wieczorach standupowych i slam poetry.

Będziemy prezentować najciekawsze niezależne działania z czterech pól aktywności kulturalnej: teatru, muzyki, tańca i performansu oraz stand up’u/slam poetry w formule włączającej publiczność, niwelującej dystans między widzem a artystą, umożliwiającej lokalnym twórcom komunikację z odbiorcą – dodaje Gluziński.

Wydarzenia w ramach „I’m part of” dostępne będą w wyjątkowych, „offowych” cenach, które oscylować będą w granicach 20 złotych. Bilety na pierwsze spotkanie z nowego cyklu, spektakl „Bataille i świt nowych dni” (ulgowy – 10 złotych, normalny – 15 złotych), dostępne są w kasie Impartu (ul. Mazowiecka 17), na www.impart.art.pl, www.eventim.pl oraz w stacjonarnych punktach sprzedaży (Media Markt, Saturn, Empik).

Bataille i świt nowych dni – spektakl taneczny

scenariusz i reżyseria: Sławek Krawczyński
choreografia: Anna Godowska
tancerze: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Natalia Dinges, Paweł Grala, Bartosz Ostrowski, Łukasz Przytarski, Zofia Tomczyk
muzyka, remiksy, live music: Peter Łyczkowski
zdjęcia: Maciej Zakrzewski
projekt graficzny: Michał Łuczak (foto. Aleksandra Osowicz)
realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski
produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
koprodukcja: Fundacja Ciało/Umysł, 20 Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca / Centrum Kultury w Lublinie

Data: 18.11, godz. 20:00

Impart, ul. Mazowiecka 17

Bilety: 10 PLN (ulgowy) | 15 PLN (normalny)

kasa Impartu (ul. Mazowiecka 17) | impart.art.pl | eventim.pl | Media Markt | Saturn |Empik

 

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Autorzy: Magdalena Kotowska, Kajetan Buturlak
Zdjęcia: Maciej Zakrzewski