W warszawskich Łazienkach we wtorek 21 czerwca ogłoszono, że w roku 2016 Europejską Stolicą Kultury będzie Wrocław. Decyzja jury była jednogłośna. Świętujemy na Placu Gołębim od godz. 21!

Tuż przed ogłoszeniem wyników transmitowanej na TVP Info konferencji prasowej telewizyjna kamera pokazała prezydenta Rafała Dutkiewicza, który nerwowo uderzył palcami. W momencie ogłoszenia wyniku wyskoczył w górę w geście wielkiej radości.

Jury składało się z 13 członków (7 przedstawicieli Unii Europejskiej i 6 nominowanych przez ministra kultury). W ostatecznej walce pokonaliśmy Gdańsk, Lublin, Katowice i Warszawę.

Co to zwycięstwo oznacza dla naszego miasta? W 2016 roku dostaniemy 1,5 mln euro, które przeznaczymy na promocję poprzez imprezy, koncerty, festiwale i konferencje, podczas których ma zostać zaprezentowany dorobek kulturalny Wrocławia i naszego regionu.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 przyjdzie nam dzielić z jednym z hiszpańskich miast. O to miano walczą jeszcze: Burgos, Cordoba, Las Palmas, San Sebastian, Segovia i Zaragoza.

Z okazji zwycięstwo dzisiaj tj. we wtorek 21 czerwca na Placu Gołębim świętujemy nasz triumf z Arielem Ramirezem i Jose Torresem. Zapraszamy!

Europejska Stolica Kultury 2016 / fot. DW

(jb)